Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Tibor

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: Tibor »

"Véleményem szerint először antenna méretét kell növelni, a csilli-villi "digitális" antennákat messzire kerülni kell."

Amit ajánlottál nem lehet a leirása alapján vertikálisan szerelni,sajnos manapság csak ilyen szélessávú antennákat gyártanak,ezért kell magamnak készitenem csatornacsoport antennát a 45-48-as csatornákra,az alkatrészek már megvannak hozzá,tavasszal megcsinálom.
Tibor

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Arthur írta:
Németh Józsi írta: Erősítővel jelminőséget nem fogsz tudni javítani, jelszinten tudsz növelni, de a jel/zaj arány romlani fog, mivel minden erősítőnek van saját zaja, ami hozzáadódik a "jelhez". Egy antennafej erősítő a levezető kábel csillapításának kompenzálására való.
For digital TV reception,it is very important to have a low noise antenna amplifier even if you only have 3-4 meters of cable to the antenna.
Of course this is very important if the signal level is at the receiving threshold.

The best antenna amplifier is the high-gain antenna, I've had a lot of bad experiences with amplifiers so far. So far I have not been able to solve the reception problem with an amplifier using just the right antenna.
patriot
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.09.30. 13:52
Tartózkodási hely: Šaľa (Szlovákia)
Vételi telephely: Šaľa (Szlovákia)

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: patriot »

Szia Tibor. Két antennára van szüksége, az egyiknek 21-48 (függőleges) az SK-hez, a másikhoz pedig HU (vízszintes).Az SK antennához kétcsatornás vagy sávos kis zajú előerősítőt kell hozzáadni 45-48 ch. Szlovákiában számos gyártó gyárt bizonyos csatornákon. Ezt kétportos kombinátorral vagy 2x UHF erősítővel kell kombinálni. A bemeneti szintek közötti különbségnek minimálisnak kell lennie! Ezt mérőműszerrel kell megtenni. Több mint szász antennarendszert állítottam össze itt, Szlovákiában, többségük két, de három és akár négy irányból is (SK CZ HU AT). Néhány egyszerű és néhány összetett. De szükséges mind tapasztalat, mind türelem. Ha kérdése van, írjá.

http://antenne-komponenty.eu/english/ma ... ovace.html
http://www.alexy-tn.eu/index.php?action ... 69&catg=10
https://eshop.antech.cz/trideni-dle-sor ... html?cur=1
Horizon HDTM Plus.........Opensat 9900

DVBT : SK 21,48 - HU 26,59 - AT 24,34 - 29 lokál Galanta - 59 J,Bohunice
Tibor

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Köszi a tájékoztatást!
De már megoldottam sokkal egyszerübben,csináltam egy csatornacsoport antennát (45-48ch),ami függőlegesen elhelyezve hibátlanul veszi a két szlovák multiplexet (UHF 45-48),és hátulról veszi a Magyar adásokat 100%-os minőségben,természetesen mindenféle erősitő nélkül.Ilyen nagy jelszintek esetén (Magyar adók 70-80db) semmilyen erősitő nem alkalmas a vétel javitására,főleg hogy a szükséges frekvenciák a teljes UHF spektrumot átfogják (Magyar:UHF 24-34-38-41-55-58,Szlovák:UHF 45-48 csatornák).
Atomantiii
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2016.11.02. 19:16
Vételi telephely: Monostorpályi

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: Atomantiii »

Egy ideje engem is szívat a magyar DVB-T vétele. Van olyan, hogy minden rendben van, de általában a reggeli vagy esti órákban kb minden csatorna kezd szétesni, pedig a jelszint és a jelminőség is rendben van.

Ezt kb 2 éve vettem észre először. Addig fel volt rakva egy nagy Inglar gyertyaerősítővel olyan 9 m magasan Debrecen-Pallag toronyra állítva. Légvonalban durván 25 km-re vagyok a toronytól. Akkor azt hittem, hogy az antennával vagy a gyertyaerősítővel lett valami és azt le is szereltem, mert amúgy sem volt túl jó helyen, de előtte évekig jól működött (kb mióta van nálunk is digitális sugárzás azóta hibátlanul működött).

Utána áthelyeztem az antennát, de a magasság az megmaradt olyan 8-10 m környékén, de az említett kép szétesése azon a helyen is megmaradt, próbáltam másik gyertyaerősítővel, erősítő nélkül de csak nem volt jó. Közben rájöttem, hogy az új helyen nem lehet véglegesen fent hagyni a nagy Inglart, ezért kísérleteztem lepkeantennával is erősítővel és nélküle is, de erősítő nélkül gyenge volt a jel azért nem volt stabil képem, míg erősítővel megvoltak a jelszintek, de ugyanúgy képes volt szétesni a kép, mint korábban a másik antennával.

Utána gondoltam, hogy veszek egy másik antennát és megpróbálom azzal és vettem egy ilyet: https://www.ostelsat.hu/uhf_tv_dvb-t-t2 ... _A2670.htm Főleg az volt a szempont, hogy ne nyúljon az antenna az árbócon úgymond hátrafelé, csak előre.

De ugyanaz a helyzet, általában reggelente szétesik a kép, ha nem is minden nap, de elég sűrűn előfordul. Próbáltam erősítő nélkül is, de úgy gyenge a jel. Lehet, hogy túl erős a jelem? Most egy gyertyaerősítő van a rendszerben, de próbáltam olyannal is, amit az anntennába kell beépíteni a kis műanyag dobozba fent.
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Atomantiii írta:Egy ideje engem is szívat a magyar DVB-T vétele. Van olyan, hogy minden rendben van, de általában a reggeli vagy esti órákban kb minden csatorna kezd szétesni, pedig a jelszint és a jelminőség is rendben van.

Ezt kb 2 éve vettem észre először. Addig fel volt rakva egy nagy Inglar gyertyaerősítővel olyan 9 m magasan Debrecen-Pallag toronyra állítva. Légvonalban durván 25 km-re vagyok a toronytól. Akkor azt hittem, hogy az antennával vagy a gyertyaerősítővel lett valami és azt le is szereltem, mert amúgy sem volt túl jó helyen, de előtte évekig jól működött (kb mióta van nálunk is digitális sugárzás azóta hibátlanul működött). .....
Szia Atomantii!

A térképet elnézve, szinte 100%-osan bizonyosra vehető, hogy a te esetedben, a Komádi adó 'veri szét' a jelet, akár milyen antennát és erősítőt teszel fel. Akár, reflexióból jön, akár hátulról összeszedvén a jelét. Hasonló esetről írtam itt régebben, a Fórumon én is Kab-Hegy esetében. Nálam, az átjátszóadók okoznak nyaranta az esti órákban ritkán vételkiesést. Gondolok, itt a Siófok-i adóra, a maga 1.12kW-jával, ami szinte egy irányban van Kab-Hegy-el, hiába van 80-100 kW-al sugározva és a több száz W-os átjátszóadók (2-4db!) képes volt kiütni, leginkább a D-mux-ot, de a többin is előfordult. Jelen pillanatban, a B-t sugározzák a 46-os csatornán.

A megoldás, a te esetedben az lenne, lehetne, hogy megkeresed azt a vételi pontot a tetőn, ahol a leggyengébben jön a Debrecen-i adó, akár takarásban is (Tetőn a padlás magasságban, nem felette! Akár házzal árnyékolva, netán egyéb tereptárgy képében) és jól vehető a Komádi toronyról, az összes mux. Azért, a ~13-14 vs. 50-80kW közt, van némi különbség. Hiába van min. 2*-er távolabb az adó tőled. Ha, helyi adókat is vételezel, akkor arra külön antenna kelleni fog, Debrecen vagy másfelé állítva. Érdemes, egy régebbi STRONG SRT sorozatú vevőn csekkolni a jelminőséget, kevés tv-n lehet korrekten viszonyítani, mennyire jó. A fent vázolt példán, alapból 90% körül van a muxokon nálam, jelromláskor 49% környékére, alá kell esnie a jelminőségnek, hogy akadozzon, szétessen, fekete legyen a kép, hiába van bőven jelszinted. A Fehérvár TV-n, 16% környékén van ez, 22%-tól már pici tartalék van, de jött a Főnix TV 7%-os minőséggel is szinte akadás nélkül 1 alkalommal is.

Üdvözlettel:
logovadasz
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!
Atomantiii írta:Egy ideje engem is szívat a magyar DVB-T vétele. Van olyan, hogy minden rendben van, de általában a reggeli vagy esti órákban kb minden csatorna kezd szétesni, pedig a jelszint és a jelminőség is rendben van.
Tippen: Komádit veszed reflexióból. Kb. két éve ugyanezzel küzdöttünk a létavértesi kábel TV központjában. Digitális átálláskor Debrecenre állították az antennát, mert az csak 25km-re van, de mint kiderült Komádi irányából (50km) nagyobb jelszint van...

Nálam is hasonló az arány Békésen, a békéscsabai toronyról 6-7 kW 13km-re 3-4dB-lel kisebb a jelszint, mint a 40 km-re lévő Komádi 50-90 kW adótoronyról - itt ez problémát nem okoz, mert a két állomás más-más csatornákon sugároz.

üdv Józsi
Atomantiii
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2016.11.02. 19:16
Vételi telephely: Monostorpályi

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: Atomantiii »

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat. Ugye direkt azért lett Debrecenre állítva az antenna, hogy bejöjjön a Debrecen TV is, na nem mintha olyan sok érdekes adás lenne rajta, de azért jó ha van.

Ha a linkelt antennát átállítom Komádira tökéletes a vétel onnan elviekben (legalábbis ismerősnél oda van fordítva 3 házzal arrébb) csak ugye akkor nem lesz Debrecen TV-m. Lehetne-e két antennát közösíteni? Mondjuk ha feltennék egy lepkét Debrecenre?

De gondolom zavarnák egymást, mert Debrecen és Komádi frekvenciái teljesen megegyeznek.

A jelszintet USB-s tunerrel + tsreaderrel néztem laptopon amikor állítottam az antennát, azzal is viszonylag pontosan lehet mérni tapasztalataim alapján.
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Atomantiii írta:Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat. Ugye direkt azért lett Debrecenre állítva az antenna, hogy bejöjjön a Debrecen TV is, na nem mintha olyan sok érdekes adás lenne rajta, de azért jó ha van.
Ha a linkelt antennát átállítom Komádira tökéletes a vétel onnan elviekben (legalábbis ismerősnél oda van fordítva 3 házzal arrébb) csak ugye akkor nem lesz Debrecen TV-m. Lehetne-e két antennát közösíteni? Mondjuk ha feltennék egy lepkét Debrecenre? De gondolom zavarnák egymást, mert Debrecen és Komádi frekvenciái teljesen megegyeznek.
A jelszintet USB-s tunerrel + tsreaderrel néztem laptopon amikor állítottam az antennát, azzal is viszonylag pontosan lehet mérni tapasztalataim alapján.
Szia!

A lepkével az a baj, hogy nagy nyílásszöge miatt hajlamos a reflexiós vételre. Amúgy Debrecen közelsége miatt jó lenne. Lehet inkább valami picike Yagi lenne jó ami a helyi tv-t venné a másik meg Komádit. Mondjuk nálam is össze van közösítve egy triplex meg egy lepke csak mivel a triplexen nincs az antennánál erősítő a lepkénél meg van így a tápáram hatására a közösítőm kapcsolóként funkcionál azaz vagy ez vagy az megy így nem zavarják egymást. Egyébként SFN miatt csináltam így ha az irányított által vett adó nem megy a lepke összeszedi máshonnan ugyanazt a jelet. Értelemszerűen a lepkém csak akkor megy ha az erősítő áramot kap anélkül a közösítő azon ágán nincs jel ez viszont a másik triplex jelére nincs hatással, áram alatt pedig az erősített jel lenyomja a passzív ág jelét de ezt TV képernyőjén észre sem lehet venni a szinkronhálózat miatt csak a bejövő jelértékek mások. Ha már közösítő nekem egy Könczöl féle UHF-UHF közösítőm van, aminek egyik ága átengedi a tápot a másik meg nem így alkalmas passzív és aktív antenna közösítésére is.
Atomantiii
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2016.11.02. 19:16
Vételi telephely: Monostorpályi

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: Atomantiii »

t.tamás1991 írta: Szia!

A lepkével az a baj, hogy nagy nyílásszöge miatt hajlamos a reflexiós vételre. Amúgy Debrecen közelsége miatt jó lenne. Lehet inkább valami picike Yagi lenne jó ami a helyi tv-t venné a másik meg Komádit. Mondjuk nálam is össze van közösítve egy triplex meg egy lepke csak mivel a triplexen nincs az antennánál erősítő a lepkénél meg van így a tápáram hatására a közösítőm kapcsolóként funkcionál azaz vagy ez vagy az megy így nem zavarják egymást. Egyébként SFN miatt csináltam így ha az irányított által vett adó nem megy a lepke összeszedi máshonnan ugyanazt a jelet. Értelemszerűen a lepkém csak akkor megy ha az erősítő áramot kap anélkül a közösítő azon ágán nincs jel ez viszont a másik triplex jelére nincs hatással, áram alatt pedig az erősített jel lenyomja a passzív ág jelét de ezt TV képernyőjén észre sem lehet venni a szinkronhálózat miatt csak a bejövő jelértékek mások. Ha már közösítő nekem egy Könczöl féle UHF-UHF közösítőm van, aminek egyik ága átengedi a tápot a másik meg nem így alkalmas passzív és aktív antenna közösítésére is.
Szia!

A Debrecen tv-hez szerintem kellene az erősítős antenna, viszont Komádi nem tudom jönne-e erősítő nélkül, mert akkor lehetne két antennát közösíteni úgy, mint nálad.

Bár annyit még meg lehetne próbálni, ha lentebb raknám az antennát, akkor Komádi elvileg takarásban lenne a tető által valamennyire, akkor talán már nem zavarna be annyira.
Válasz küldése