Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Avatar
scansat
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2013.12.03. 20:59
Tartózkodási hely: Tét
Vételi telephely: Tét

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: scansat »

Sziasztok

Hát kíváncsi leszek hogy mi lesz a vége. Érdekes probléma (és válaszok), már amit én tudok a rádióhullámok terjedéséről. Még a domborzati viszonyokat is megnéztem...biztos ami biztos! Szinte teljesen hátulról kapja a komádi adót. Hát mi a jó isten tereptárgy van a hajdúságban ami ekkora jelet tudna reflektálni? (Már hogy valami Debrecen felől verné vissza Komádit? Felénk még csak-csak van pár domb de arra?
Én inkább (mivel reggel és esti a dolog) egy inverziós terjedést gyanítok. Ez az UHF sávi frekvencia már olyan egyenesen terjed mint a fény. Normál körülmények közt a légrétegek hőmérséklete 1000 méterenként vagy 7 celsius fokot csökken. Viszont pont a reggeli és esti órákban előfordul sík vidéken, hogy pár száz méteres magasságban kialakul egy átváltási szint, vagyis inverz réteg. Erről visszaverődő rádióhullámok pár Watt esetében is akár több száz kilométert is meg tudnak tenni szinte veszteség nélkül (erre bizonyíték, hogy pont a környéken csinálják az UHF sávú amatőrök a rekord összeköttetéseik) . A kérdés már csak az, hogy a Komádi jele jelenik meg erősen hátulról/felülről...avagy többrétegű az inverziós réteg és "ducting" alakul ki, ami miatt a közeli Debreceni adónak lép fel holt zónája és abba kerülsz bele? Ha tippelnem kellene utóbbit mondanám. Persze csak sejtem mint macska az esőt, de interferenciánál kellene a komádi adóból képeket látni, pláne ha hangolgatsz...meg aztán elég gagyi antenna lenne amelyik hátulról is veszi a jeleket, persze felülről nyitott. Normális, pláne V sarokreflektoros antennának kellene annyi csillapításának lennie, hogy elnyomja a hátsó zavaró jeleket. Felülről érkezők persze más.
Erről a terjedésről itt lehet olvasni: http://ha5cfj.hu/dm2abk/02.4.2.1.html
Nem tudom milyen az a "Nagy Inglar", de arrafelé (ha már ilyen kerge az időjárás) szűk nyílásszögű antennákat használnék és erősítő nélküli nagyobb nyereségűt. A triplexek ilyenre mivel felfelé is látnak nem jók, sőt az én Iskra DTX 91-esem sem mert 50° széles nyalábban lát mivel dipólos nem direktoros. Viszont az Iskra DTM 91-ese csak 30°-os. Ha van valakinek az ismerősök közt arrafelé, érdemes lenne kölcsön kérni és kipróbálni. Széles nyílásszögű antenna olyan helyre jó mint nálam, ha cirka 40°-on belül több KÜLÖNBÖZŐ HELYŰ és frekvenciájú adót akarsz fogni.
A meglevőkkel is kísérletezhetsz hátulról és felülről árnyékolj, és a vízszintesből is érdemes lenne kibillenteni az antennát (yagi)
"...and remember that closed source leads to the dark side of the force! "
Jaume Sabater
Atomantiii
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2016.11.02. 19:16
Vételi telephely: Monostorpályi

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: Atomantiii »

scansat írta:...Nem tudom milyen az a "Nagy Inglar"...
Kb ő lenne az. De a jelenlegi helyen már nem szerelhető fel stabilan.
Kép

De az az érdekes, hogy ez az antenna évekig hibátlanul vette Debrecent, majd történt valami és azóta (kb 2 éve) szétesik a jel.

Pontosan most nem tudom megmondani, de jó 120-130 fok eltérés van irányban Debrecen és Komádi között az adott vételi helyen. De kb Komádi irányában vannak bazi nagy fém silók a malomnál, de azok korábban is ott voltak.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Nem egyszerű ezt elképzelni, de Komádi ill. Debrecen adók kisugárzott jele valamilyen arányban ott van az antennádon. A két adó szinkronban üzemel, de a különböző távolságok miatt más-más utat kell megtennie a hullámoknak, így nem azonos a két jel fázisa. Esetleg van egy reflektált jel is az antennán - analóg vételnél ez "szellemképként" látszódott, bármilyen kombináció kijöhet belőle - akár a jel gyengülhet is. A reflexióhoz nem kellenek dombok, elég pár épület, tereptárgy. A visszaverődés mértéke függhet a levegő páratartalmától is...
2 éve tapasztalod...lehet, valamit állítottak valamelyik adón és ez lett az eredménye...mind az 5 frekvencián ezt tapasztalod? - esetleg azonos időben? - lehet valami zavar van a közeledben és az okozza a problémát...az erősítőt bármi túlvezérelheti...

üdv Józsi
Avatar
scansat
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2013.12.03. 20:59
Tartózkodási hely: Tét
Vételi telephely: Tét

Re: Antenna erősítők a földi digitális vételhez.

Hozzászólás Szerző: scansat »

De az az érdekes, hogy ez az antenna évekig hibátlanul vette Debrecent, majd történt valami és azóta (kb 2 éve) szétesik a jel.
Az antenna nem lehet oka mert állítólag nézted más antennával is és ugyanaz a jelenség.
Pontosan most nem tudom megmondani, de jó 120-130 fok eltérés van irányban Debrecen és Komádi között az adott vételi helyen. De kb Komádi irányában vannak bazi nagy fém silók a malomnál, de azok korábban is ott voltak.
Tudom, néztem a Google Maps-on és domborzati képet is néztem. Azoknak a silóknak (Agri-Corn silói) meg éppen csökkenteni kellene Komádi jelét.

Mint írtam meg kellene tudni, hogy Komádi zavar-e (ha fellép a jelenség kellene hangolgatni hogy van-e más kép, interferencia) vagy csak tényleg holt zónájába kerülsz Debrecennek.
Ha van másik kép/zavarjel, csíkozás,hang, akkor hátulról/felülről kellene még jobban árnyékolni. Padlástérben lehet fölé alufóliát húzni..stb.
Ha meg nem Komádi akkor éppenséggel lehet még egyéb UHF adó is, akár egy sz@r amatőr (aki pont a terjedésre vadászik reggel-este) rádió felharmonikusa.
Én ahogy látom már a lehetőségeid jórészt kimerítetted úgy anyagilag (másik antenna vásárlás) úgy helyileg (raktad ide raktad oda).
Végül is okoskodhatunk itt rajt, de ennek pontos kiderítéséhez elég komoly műszerezettség kell. Az meg ugye nincs. Én a helyedben bejelenteném a hibát:
http://emirpub-prod.nmhh.hu/pubrendszer ... 1C1BCE5271
...aztán keressék meg. Még az is lehet hogy a románok bohóckodnak valamivel. Debrecenben amúgy is van telepített spektrum monitora a NMHH-nak, izzítsák be. Persze a Debreceni TV-t akarod nézni..azt mond nekik. Nálunk egyszer régebben egy távirányítós kapunyitót csíptek nyakon, de Győrben egy időben sláger volt a túlzsúfolt 2,4GHz-es WiFi routerek házibarkács ddwrt tuningja olyan felharmonikusokkal hogy még a kábeltv-ken is szétesett a kép.
"...and remember that closed source leads to the dark side of the force! "
Jaume Sabater
Válasz küldése