Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Nem regisztrált olvasók kérdései a tvdxklub@freemail.hu e-mail címre küldött levélben.
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T -vel kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Tóth István írta 2020.09.10. (07:32)

Üdvözöllek!

Köszönöm a hozzászólást a témához. Minden érvelés hasznos. Még a jelingadozáshoz annyit szeretnék hozzá fűzni, hogy az ORS által közzé tett sugárzási technika, szintén elgondolkoztató. Nem is értem, hogy igazából miről is van szó, mármint szakmai szempontból.
A idézet németül:
Um die bisherige Versorgungssituation vom Kanal 52 vom Multiplex A vor der Umstellung sicherzustellen, musste nun wegen Auflagen im Zuge der internationalen Frequenzkoordinierung das Versorgungsgebiet in den neuen Kanal 24 und Kanal 48 geteilt werden. Dazu war ein aufwändiger Umbau der UHF-Antennenanlage und der Kanalzusammmenschaltung, dem sogenannten Weichenfeld oder Combiner, notwendig.

Dies wurde in zwei Umbaustufen erledigt, da in der Regel die ORS Groß- und Mittelsendeanlagen für simpliTV aus zwei "Halbantennen" aufgebaut sind. Diese sind im Regelbetrieb zu einem gemeinsamen Gesamtantennensystem zusammengeschalten.

Versorgung des Großraums Wiener Neustadt und der Buckligen Welt
Eine Halbantenne wurde daher bereits kurz vor dem Umstellungstermin umgebaut und am Tag der Kanalumstellung am 3.6.2020 gemeinsam mit dem neuen Weichenfeld in Betrieb genommen. Noch in der Nacht wurde mit dem Umbau der zweiten Halbantenne begonnen und konnte bereits in der Nacht zum 5. Juni abgeschlossen werden. Somit konnte der endgültige Zustand als Gesamtantenne rasch wiederhergestellt werden.

Véleményetek szerint ez a adó oldali sugárzási módszer, nem okozhat-e nagy távolságban folyamatos jel ingadozást? A megfigyeléseim szerint, amikor minden távoli adó jele, már lassú (kora reggeli órákban), Semmeringről vett jelem ugyanúgy ingadozik, mint napközben.

Üdvözlettel,
István
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Kedves István!

Kicsit kutakodtam a neten, az idézeted forrása gondolom ezt lehet:
https://www.ors.at/de/tech-blog/blogart ... stein-476/

A be nem másolt utolsó bekezdés tartalmazza a lényeget:
Während die Kanäle 30, 34, 36 und 47 auf drei Antennenrichtungen gesendet werden, wird der Mux A am Kanal 24 auf zwei und der Kanal 48 nur auf einer Richtung übertragen.

Az eddig 52-es csatornán üzemelő adó N300° - N170°tartományban sugárzó antenna rendszerét 3 felé bontották, az "északi" N300°- N100° tartományban Béccsel SFN módban a 24-es csatornán sugároznak,míg a dél-keleti antennán a 48-as csatornán üzemelnek. Ennyit találtam róla:
http://www.fmdx.hu/transmitters-aut-semmering.htm

Ezt miért így tették? - a teljes sugárzási tartományt a 24-es csatornára tervezték, de a magyarok ezt megvétózták, Nagykanizsa adóállomás zavartatása miatt dél-kelet felé korlátozást írtak elő, a 48-as csatorna viszont észak-kelet felé nem használható szlovákok miatt, ezért lett plusz két szektor kialakítva (A dél-nyugati irány korábban is önállóan üzemet a 41-es csatornán).

A vételi helyed kb. 110° irányba esik Semmeringtől irányodba H polárban 34,5dBW-tal (kb. 2,8kW) sugároznak. Kérdésem, antennád V-ben vagy H-ban van szerelve (esetleg váltható a polarizáció), mert Mattersburg ill. Pozsony V-ben üzemel, ill. Semmeringen is van egy V polarizációs szektor, de ez a 24-es csatornán üzemel.

Ha már osztrák adást szeretnél nézni, Schöckl vételét próbáltad a 26-os csatornán? - 1500m-es magasságból 44dBW-tal (25kW) sugároznak irányodban és csak kb. 20km-rel van messzebb tőled, mint Semmering, de az adóteljesítménye 10-szeres.

Kb. ennyit tudtam erről összeszedni...
üdv Józsi
Válasz küldése