TV-DX -es relikviák

Moderátor: ING-SAT

Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX -es relikviák

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A 2014. évi (Molnár Imre - Jimmysat amatőr és Klubtársunk által professzionális megszervezésű) 2014.08.30.-i, 13. országos, Nagygyimóton megtartásra került Sat-DX, TV-DX és FM-DX Klubtalálkozóra is meglepett bennünket a Leányom további, személyes használatú TV-DX "relikviákkal". Az MTV Múzeumában kb. 30 éve fotózott képek alapján, a Párom számára, és számomra is, készíttetett egy-egy pólót a Klubtalálkozóra a Magyar Televízió hőskorában alkalmazott monoszkópok alapján. Azaz, a magyar televíziózás elindításának nagy műszaki egyénisége, Dr. Nemes Tihamér 1957-es monoszkóp ábrája, és az 1980-ig használt, a világon egyedüliként alkalmazott (Bálint Ágnes és Fekete Edit által készített) gyermek műsorokhoz, estimeséhez használt monoszkóp, a híres és hírhedt Cicavízió monoszkóp képei alapján. Így, emlékeztetőül bemutatnám az "ősi alapokat" és az azok alapján készült pólóinkat, illetve a Klubtalálkozón történt viseletüket is.

Kép.Kép

Kép

Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX -es relikviák

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Még egy, sajnos elfogyó "relikvia" fotójáig visszatérnék 2014.08.30.-i, Nagygyimóton megtartásra került Sat-DX, TV-DX és FM-DX Klub találkozónkra. Molnár Imre amatőr társunk a résztvevőket meglepte egy-egy palack, erre a napra "felcímkézett" vörös borral. Sajnos, ez a relikvia (gondolom) a legtöbbünknél már nem lehető fel. Egy fotó erejéig azért még felidézném ezt is.

Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX -es relikviák

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

regimotoros írta:Szia Misi!
Nagyon ötletes ajándék.
Tudom nem minden sarkon lehet ilyent találni, meg nem is sok embernek lehet.
Kívánom, hogy még sok ilyen örömöd legyen az évek során és szaporodjanak a témába vágó ajándékaid.
Üdv.: János
Szia János!
Addig "nyaggattam" a Leányomat a beszerzése helyéről, míg ma elárulta, hogy az USA-ból hozatta be a karácsonyi ajándék SMPTE tesztábrás kitűzőt.
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX -es relikviák

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A 2014. év, különösen "termékeny" volt számomra, hiszen a júliusi születésnapomra kaptam egy "alkalmi" karórát is a Leányomtól, ezzel is növelve a TV-DX relikviáim számát.

Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: TV-DX -es relikviák

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Féltve őrzött kincseim az érmék "TV-DX" -es világából:

Ausztria:


Németország:


Belgium:

Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX -es relikviák

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A 2014. augusztus 30.-i, Molnár Imre (Jimmysat) amatőr társunk által Nagygyimóton megszervezett és megtartott, máig is emlékezetes SAT-TV-RÁDIÓ DX Amatőr Klub találkozóról előkerült néhány napja egy további "relikvia" is a "sublót fiókból", amit még bemutatnék ezen széles körű, emlékezetes összejövetelünkről.
Molnár Imi sat-tv-amatőr [és mostanában már érdemben-, és sikeresen (két kötettel) is költészettel foglalkozó] Barátunk az igen színvonalas, emlékezetes 2014 augusztusi vendéglátása (kemencében sült csülök és miegymás) mellett, a találkozó napjára címkézett vörös bor palackokon túl (amit korábban fotójával már bemutattam), a Klub találkozó "emlékére", még egy szitanyomot feliratozású pólót is ajándékozott minden résztvevőnek. Az enyém még ma is meg van, íme:

Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: TV-DX -es relikviák

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

És a legújabb szerzeményem, egyenesen Hollandiából:
KépKép
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Dokumentumok a magyarországi egyéni műholdas televíziózás "hőskorából"...

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Még nem esett szó a hazai egyéni műholdas televíziózás elindulásának "nehézségeiről"...
1988 őszén kaptam németországi barátomtól (akkor Németországi Szövetségi Köztársaság) kölcsönbe egy műholdvevő készüléket tesztelésre. Mit ne mondjak: "nagyon bejött", így már 1989-ben az akkori csúcskészülék (Uniden UST-7007) boldog "birtokosa" lettem! Nem volt olcsó, de megérte! :D
Alábbiakban bemutatok néhány dokumentum az 1990-es évből, arról, hogy hogy is működött akkoriban az engedélyezés...
Telepítési engedély:
KépKépKép

Üzemeltetési engedély:
KépKép
Kép

Felügyeleti díj fizetési kötelezettség:
Kép
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX -es relikviák

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

TV-amatőri "papírjaimat" rendezve, tegnap igazi különlegességre bukkantam.
Talán már korábban említettem itt a Fórumon is, hogy a budapesti ORION televíziógyár fennállásáig, ill. az új tv-típusok hazai kibocsájtásáig, számos tv-készülék típus gyártásának első darabjai közül kaptam "műszaki vételpróba" céljára tv-készülékeket. Így a tv-amatőri tevékenységem segítéséhez számos készülékével járult hozzá az ORION is.

A most bemutatandó 1987. december 31.-i leltározási lap tanúsítja 35 év távlatából, hogy a 1987 áprilisában kaptam műszaki vételpróbára egy CTV 1156-SPOC típusú tv-készüléket, amely később az ORION NÁRCISZ néven került sorozatgyártásra és kereskedelmi forgalmazásra. A részemre átadott példány azonban egy egyedi, kis sorozati példány volt, amely csak 20 példányban készült az akkori, "kiemelt személyek" részére. Ebből a kis sorozati készülékből (akkori információim szerint) vagy 17 db.-ot "átadtak az illetékeseknek", míg 2-3 db.-or az esetleges javításokra, csereigényre visszatartottak. Ebből kaptam én egy készüléket. Ezek a készülékek még nem a szerelősori futószalagon készültek, hanem egyedi összeszereléssel, a Gyár ún. "kísérleti laborban". Így ezek, válogatott alkatrészekből készült, stabil, jó műszaki minőségű tv-készülékek voltak. A készülék egyedi, speciális, nem nyilvános teletex szolgáltatással is rendelkezett, ennek megfelelő speciális távszabályozóval, amely még csak nem is hasonlított a későbbi, sorozatgyártású CTV 1156-SPOC NÁRCISZ távvezérlőjéhez.
A készülék kiváló minőségét bizonyítja, hogy még 35 év után is működőképes a készülék a házi tv-készülék múzeumomban.

A másik ilyen különlegesség a házi tv-múzeumomban az ORION CTV-1451-es típus, amit a budapesti BNV-való bemutatása után kaptam meg az ORION gyártól, azzal a különbséggel, hogy a BNV-n bemutatott, az első sorozatban gyártott ORION színes televízió típus még csak SECAM színrendszerű volt, de részemre már egy olyan példányt biztosítottak, ami az OIRT/CCIR csatornaszabványon túl a SECAM mellett, a PAL rendszerű színes adásokat is megjelenítette. A közép-képernyős méretű, első, érintő szenzor fiókos, vezérlésű tv-készülék még Philips képcsöves volt, s a mai napig (újszerű állapotban), több mint 40 évesen, szintén üzemképes nálam.

Kép

Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: TV-DX -es relikviák

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Levél fejléc bélyegzők a '70 -es évekből:
Kép

... és Gábor első próbálkozása:
Kép
Válasz küldése