Antennák a TV I-V. sávra

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Laczó János

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Egy évvel ezelőtt,gondoltam egy merészet.
Hamarosan közeledik a legújabb napfolt maximum.
Nagyon remélem,hogy a gazdaságilag gyengén fejlődött országok közül sokan
nem álltak át a digitális sugárzásra.
Megépítettem a Harcsenkó mérnök által tervezett a VHF I-II sávra tervezett
kiváló antennát.
Mivel nagyon komolyan mondom,hogy én nem értek az OIRT FM sáv vételére,
(úgy igazából nem is érdekel),de izgatott,hogy mit tud ez az antenna.
Megkértem a kiváló Németh Józsit,hogy Team Wiewer-en keresztül tesztelje már le
az antennát,hogy mégis mit tud.
A Józsi meghökkent,hogy az általa tesztelt ukrán adó mekkora jelet produkált.
Nagyon remélem,hogy sok év után sikerül kiváló F2-es vételeket produkálnom!
Kép
Kép
Kép
Csak teszt! Azóta elkészült a 12 m- es új árbóc!.
Sszilu
Vételi telephely: Öttevény

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia János!

Gratulálok az új kettős quadhoz!
Kitartásod megvan, közeli, zavaró adó tuti nem lesz, ha jön valami, te garantáltan megfogod!
Izgalommal várjuk a várhatóan nagyszerű eredményeidet!

Sok sikert, üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
t.tamás1991
Vételi telephely: Romhány

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy 2 db szélessávú UHF triplex antennát lehet e csoportba kötni? Tudom inkább a csatornára hangolt antennáknál működik ez jól, de pl. lepkéknél láttam ilyen összekötést. Sajnos nem mindenük egyforma: a Tecatel Mandarine dipolja kb. 5 cm-rel szélesebb mint a Synaps AHD344-esé, illetve előbbi antenna reflektorja minimálisan nagyobb, a direktor távolságok, szélességük, átmérőjük viszont egyezik. Hajdú Mihály oldalán néztem is mekkora távolságokat ajánl adott elemszámnál, igaz ez is inkább csatornára hangolt antennákhoz lehet. Ha minden elemet számolok akkor kb. 40 elemesek lehetnek, de rövidségük miatt akár le is számíthatnám a plusz 2 direktorsort, így max. 25-re jön ki az elemszám. Van e esetleg valakinek tapasztalata bármilyen szélessávú antenna csoportosításában avagy csak és kizárólag csatornára hangolt antennáknál működik? Bármilyen tippet, tanácsot elfogadok. Előre is köszönöm, szép estét!
Sszilu
Vételi telephely: Öttevény

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

t.tamás1991 írta: 2022.11.30. 21:50 Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy 2 db szélessávú UHF triplex antennát lehet e csoportba kötni? Tudom inkább a csatornára hangolt antennáknál működik ez jól, de pl. lepkéknél láttam ilyen összekötést. Sajnos nem mindenük egyforma: a Tecatel Mandarine dipolja kb. 5 cm-rel szélesebb mint a Synaps AHD344-esé, illetve előbbi antenna reflektorja minimálisan nagyobb, a direktor távolságok, szélességük, átmérőjük viszont egyezik. Hajdú Mihály oldalán néztem is mekkora távolságokat ajánl adott elemszámnál, igaz ez is inkább csatornára hangolt antennákhoz lehet. Ha minden elemet számolok akkor kb. 40 elemesek lehetnek, de rövidségük miatt akár le is számíthatnám a plusz 2 direktorsort, így max. 25-re jön ki az elemszám. Van e esetleg valakinek tapasztalata bármilyen szélessávú antenna csoportosításában avagy csak és kizárólag csatornára hangolt antennáknál működik? Bármilyen tippet, tanácsot elfogadok. Előre is köszönöm, szép estét!
Szia Tamás!

Különböző antennákat ne köss össze, gyengébb lesz a párba kötött csoport, mint külön-külön egyesével lennének. Azonos antennáknál működik, de frekvenciafüggő lesz az eredmény. Lesz olyan csatorna, ahol sokkal jobb vétel lesz, és olyan is, ahol szinte nem lesz javulás. Sőt, a sok antennaelem bizonyos frekvenciákon még nagy oldalnyalábot is okoz, ezáltal lehet, hogy egy zavaró adó miatt még rosszabb is lesz a pár, mint egy antenna. Ilyenkor a két antenna közötti távolsággal kell kísérletezni. Alapvetően használd Hajdú Mihály kitűnő infóit, adatait!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Válasz küldése