DAB

Földi digitális rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok

qirx 4.0.7-es verziót telepítettük a gépemre 2 napja. A 15 napos próba verziót. A régi gépemen a qirx 2 verziót tudtam használni csak. A qirx 3.2.2 verzió akadozott vagy le fagyott. Nem tudom pontosan megmondani mi az a minimum gép amin jól futnak ezek a programok. A régi gépem egy intel 3Ghz 2 magos processzor DDR3 8G ramm volt és gyengének lassúnak bizonyult. Csak hozzáteszem nem memória gond volt mert 2Giga memóriával is úgy ment mint 8-al. Processzor igénye van a programnak. Most egy i5 3.7G 4 magos processzor DDR4 8G ram és simán megy vele a qirx 3.2.2 és az új 4.0.7 verzió is.
Ma reggel még ment a kereső nem túl korán csak én aludtam soká :) , majd látom a listában van egy távoli adó ami be jött reggel
8A/V Lille/Bouvigny le Mont, Francia 1370 km.
Ami feltűnt ez a 4.0.7 qirx precízen menti a vételeket. a Cir része borzasztó gyorsan reagál a jelre. De majd a két hét próba után többet tudok mondani róla.

Kép
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

podapu írta: 2023.03.31. 19:51 Sziasztok

qirx 4.0.7-es verziót telepítettük a gépemre 2 napja. A 15 napos próba verziót. A régi gépemen a qirx 2 verziót tudtam használni csak. A qirx 3.2.2 verzió akadozott vagy le fagyott. Nem tudom pontosan megmondani mi az a minimum gép amin jól futnak ezek a programok. A régi gépem egy intel 3Ghz 2 magos processzor DDR3 8G ramm volt és gyengének lassúnak bizonyult. Csak hozzáteszem nem memória gond volt mert 2Giga memóriával is úgy ment mint 8-al. Processzor igénye van a programnak. Most egy i5 3.7G 4 magos processzor DDR4 8G ram és simán megy vele a qirx 3.2.2 és az új 4.0.7 verzió is.
Ma reggel még ment a kereső nem túl korán csak én aludtam soká :) , majd látom a listában van egy távoli adó ami be jött reggel
8A/V Lille/Bouvigny le Mont, Francia 1370 km.
Ami feltűnt ez a 4.0.7 qirx precízen menti a vételeket. a Cir része borzasztó gyorsan reagál a jelre. De majd a két hét próba után többet tudok mondani róla.

Kép
Kép
Sziasztok, szia Gyuri!
Gratulálok az újabb francia vételhez!

Az új Qirx verzió villámgyors és pontos, néhány új funkciót tartalmaz, még tesztelem én is.
Elég nagy processzorigényű szoftver a Qirx, én egy régi, 4. generációs Intel i7-essel használtam (2-2,6GHz, 16GB RAM), de nagyon a működési határon ment, többször elveszítve a jelet. 2 magos, régebbi gépre ne tegye fel senki, biztosan nem, vagy nagyon labilisan, bosszantóan fog működni. Alternatív megoldásnak a Qt-Dab 5-ös verzióját ajánlom, ami szépen fut gyenge procival, és kevés RAM-mal is. Az fmscan.org adatbázisából dolgozik, kiírja a vett adó nevét, távolságát is a vevőtől, és ha akarjuk, böngészőben térképen is megjeleníti azt.

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

A mai napon elindult Borský Mikuláš (Búrszentmiklós) DAB+ adása, a 6D csatornablokkon. Mivel a Kiskárpátok mögött helyezkedik el az adó, csak közepes térerővel fogható Öttevényen.

Kép
Kép

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Nagy nehezen, végre sikerült Labinštica azonosítós vétele is, kb. 471 km-ről, íme:
Kép

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok
Szia Szilárd!

Gratulálok a tengerparti vételhez!
Furcsa egy adó ez ám, az éjjel is 3 alkalommal megakadt a keresőn. Nagy a távolság és magasabb hegyek takarásából is vehető és nem is nagyon ritkán.

Kép

Most reggel már csak erős jel volt de pár nappal ez előtt az az Április 6-án sikerült azonosítva vennem.

Kép
Üdv.: podapu
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Az elmúlt napok terjedése, a bolond időjárásnak köszönhetően érdekesen alakult.
Igazi tropó nem alakult ki, de időről időre, egy-egy távolabbi adó mégis összeállt.
A vételek listája:
5B, Polskie Radio (Wroclaw), Polkowice,
6C, Oberpfalz,
9A, MDR SACHSEN,
10B, Oberfranken,
11A, Polskie Radio (Rzeszów), Krosno,
11A, Polskie Radio (Rzeszów), Leżajsk,
11A, Polskie Radio (Katowice), Katowice,
11A, Polskie Radio (Katowice), Czestochowa,
11B, Polskie Radio (Kraków), Krakkó
11D, OIV Croatia DAB+, Labinštica

Ma a reggeli órákban pedig egy belga mux jött be, utolsó előtti a listán:
6B, 6106, LIEGE 2

Kép

Ja, és az új szlovák adó alól néha "kibújik" Linz adása is a 6D-n.

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Továbbra is elég labilis a légkör a térségünkben.
Reggel, és most, az esti órákban is időnként felerősödik a lengyel Plock, és valamikor napközben nyugatról a 7D volt elérhető.

6A-V, 3163, Polskie Radio, kb. 595 km:
Kép

7D-V, 117F, Niederbayern:
Kép

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Ma ismét egy távoli vételről számolhatok be, mégpedig Osnabrückből:

10A-V, 1150, NDR NDS OS
Kép

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
NagyTamás
Hozzászólások: 156
Csatlakozott: 2016.05.29. 20:19
Tartózkodási hely: Pápa-Borsosgyőr
Vételi telephely: Pápa-Borsosgyőr

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: NagyTamás »

Szia Szilárd! Szia Gyuri!

Gratulálok az elmúlt 1-2-3 hét nagyszerű vételeihez. Nálam semmi rendkívüli vétel nem volt. A szokásos szlovák, osztrák, szlovén és horvát adók jöttek csak.Kíváncsian várom az új qirx 4.0.7 verzió teszt utáni beszámolót.
Üdv: Tamás
Nagy Tamás
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia Tamás!
Köszi szépen, ezek ilyen "jókor, jó helyen" típusú vételek, sajnos, igazi tropó régen volt.

Nem jelentkeztem még a 4-es Qirx-szel kapcsolatban, ami nem véletlen.
(Közben elérhetővé vált a 4.0.8 is.)

1. Pozitív, hogy nagyon gyorsan beolvassa a FIC-et.

2. A 4.0.x-ben szétbontható a fő programablak, pl. ha észak-dél irányú tropó alakul ki, a térképet ki lehet tenni jobb, vagy bal szélre, így nemcsak laposan jeleníthető meg. Ez a lehetőség nagyon hiányzott. A megjelenési formátum több beállításban is elmenthető, és visszanyitható.
Kép

3. A kijavított TII-dekódolási hibák javításával, más TII-dekódolási furcsaságok jelentkeznek a 4.0.x-nél, részletezve:

- A 3.2.2, néhány bajor csomag TII-kódját nem olvasta ki, ezt javították a 4.0.x-ben, még a régi raw-felvételeken is működően.

- a 4.0.7-ben, a 8A (Graz/Rechnitz) csatornablokkon, megfelelő jelszint ellenére sem értelmezi Graz TII-kódját.

- a 4.0.8-nál újra megjelenik Graz kódja, úgy, ahogy a 3.2.2-nél, az ütközést kell bejelölni (Show Collisions...).
Ennél a verziónál új funkció, hogy az ütköző SubID adókat is automatikusan kiírja az adók listájára, pl. Rechnitz 0701-gyel megjelenik, és Grazot jelzi 9901-gyel. Az ütközés bejelölése után már tudja, hogy Graz 0801. Minden ütköző SubID adót 99xx kóddal jelenít meg. Ez nagyon jó ötlet! (Bár a térképen nem jelennek meg.)
Kép

- a 4.0.7-ben megjelenik a TII-dekódolásnál az automata érzékelési küszöb (Threshold) beállítási lehetősége, ami jó lenne, de néha nagyon fura kódokat jelenít meg. Még tesztelem ezt a funkciót. (A kép a 4.0.8-ról készült, ezért látható Graz is a térképen.)
Kép

- a 4.0.8-ban az automata TII-szintbeállítás rosszul működik, ugyanis, ha nagyon magas, vagy nagyon alacsony értéken áll meg az érzékelő (mert elmegy a vétel, vagy nagyon hullámzik), onnantól nem jeleníti meg a TII-kódokat, csak miután 200 körüli értékre állítjuk.
Kép

Ezek csak az első tapasztalatok, mert van mit megismerni rajta.
Szóval továbbra is teszt alatt a 4.0.x. A Qirx oldalán egyéb változtatásokról is lehet olvasni.

Feri, nálad milyenek az első tapasztalatok?

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Válasz küldése