DAB

Földi digitális rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
chucky
Hozzászólások: 737
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: chucky »

Sziasztok,

Nos...megtört a jég! Megérkezett az rtl-sdr.com V3 stick. És láss csodát, végre van DAB vételem! Egyelőre Kassa 10C, a welle.io programmal. A qt-dabon nem találtam RFgain állítási lehetőséget, így jelet láttam, de lekeresni nem tudtam.
Hétvégén már komolyabban nekifeszülök erősítővel is!

Kép
chucky
Hozzászólások: 737
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: chucky »

Sziasztok,

Ma a terjedésnek köszönhetően és persze az új sticknek természetesen, beindult a DAB itt Hatvanban is.
Szerbia 11B és Szlovénia 10D jött kis időre, szépen lekereste a program.
Majd este 10 után 9C Horvátország stabilan szól V polárban.
Most 23 óra után stabil szlovén vétel a 12B-n is!

Kép

Kép
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

DAB (AT, SI, CZ)

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

A ma kora reggeli keresés eredménye. Az esti meg a most reggeli vételekre jellemző az erős jelszint, szépen folyamatosan jönnek az adások.

Kép

Pár kép a tegnapi vételekből.
Kép
Kép
Kép
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
feci01
Hozzászólások: 310
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Tegnap esti ma reggeli vételeim.
Ezt a azonosítást nem tudom mit hol kel nézni mert több helyről egy frekvencián sugároznak.
9C CA02 HRV OIV Croatia DAB+
10D E4-9200 SLO DAB+ R1
12B E4-9300 SLO DAB+ R2 E
8A E0-A101 DAB+ Austria Graz 1/Schöckl (ste) 430km
12C 5001 Towercom Bratislava/Kamzík (BA) 316km
10C E2-5003 Towercom
11C E0-A301 CityMUX Wien II Wien 9/DC Tower 366km
11B D400 JP ETV
5D A101 DAB+ Austria
8C CA01 OIV Croatia DAB+
12A 5002 Towercom
12D 2006 CRo DAB+
12B 9300 SLO DAB+ R2 E
10C 5001 Towercom
Kép
Kép
Kép
Kép
Avatar
feci01
Hozzászólások: 310
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Még ez le maradt.
11A v POL Polskie Radio Krosno/Sucha Góra (PK) 264km
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

QIRX program: hasznos infók.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Feri

A CIR részen a CIR is jó kiindulási pontnak, azt használjuk mi is. A CIR bal alsó sarkában nyomd a pontot a Distance módra. Akkor km- ben fogja
meghatározni az adók egymástól való távolságát a 0 ponton mindig az elsőnek vett, legerősebben jött adó adja de azt minden esetbem kiírja a készülék. De ha jól be van állítva a qirx minden adónak kiírja a távolságát ha a vételi helyedet be állítottad a térképen. Ha ez megvan nem igazán kell azonosítani.
Pl:
Kép

Jelen esetben ez Zágráb H polaritással de igy is látni a 0 jel előtt egy gyenge jelet ami -22.6 km mutat az az a vételi helyemtől ez Ivanscica ami közelebb van Csak ugye az V polárral ad azért gyengébb a jel.
A többi sallang ami fut azt ki lehet kapcsolni semmi jelentősége nincs, inkább a térképet állítsd be és a Cir menjen, mindent ami az adatbázisban van le azonosít a program.
A 9C-nél ott a 2 2 kód az az 0202 ez Ivanscica amit fogtál a 9C (utolsó képed)
Hozzáteszem a QIRX 3.2.2 a legstabilabb és a legmegbízhatóbb!!! Nem tud tévedni. a 4 es sorozatú Qirxek ki vannak hegyezve és ha nem figyel oda az ember hamisan képes dolgozni. Ha CIR-en van 3 erős jeled akkor a térképen is meg fog jelenni és a 3 adó km távolsága is ott lesz. A 4-es qix az hajlamos a térképen több adót be dobni de viszont a Cir-en nincs ott akkor könnyű rájönni hogy hamisan jelölt adót a 4-es qirx
Hamar visszakerül a 3.2.2 hozzám is. Látod a képen mi hogy van jelölve próbáld ugy beállítani.

Kép
el ütöttem egy két betűt de attól el tudod olvasni :)
Üdv.: podapu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 935
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: QIRX program: hasznos infók.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Szia Gyuri!

Köszönöm a hasznos információkat, amivel gondolom most másoknak is segítettél!
Én a QIRX v.4.0.7. verziót használom jelenleg.
Az általad leírtak szerint használom a programot, egyetlen részletének kivételével... Az "Average" gombot eddig nem használtam, az mindig alapban (1.6 m) volt... Most a javaslatod alapján módosítottam! Kérdés: mire is való ez a gomb? Ok, hogy középérték, de mire vonatkozhat?
Ami a 4-es verziót illeti: én is figyelem a térképen megjelölt adótelephelyet: összevetem az antenna irányával, valamint a program "CIR /Distance" grafikonjával. Megjegyzem, eddig még nem találkoztam fals adóadattal (természetesen azon soroknál, ahol a "km" távolság, ill. a teljes sor kitöltött).
A vételi helyet induláskor elmentettem, nekem könnyű volt, 1 m -es pontossággal állítottam be, így a kijelzés 100 m-es pontossága nálam tökéletesen ül... Ennek ellenére még vannak ismeret hiányaim a programmal... Néha eltűnik az ablakok mögül a térkép, és eltart egy ideig, amíg valahogy előcsalogatom... De hogy hogyan sikerül, fogalmam sincs...
Néha meg a "Receiver 1" tabella nem akar bejönni... Hiába klikkelek a kék nyílra... Aztán egyszer csak beugrik..
Üdv: Feri
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 935
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

DAB (PL, DE)

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Most hogy kicsit nyugalom van az éterben, felhasználom az alkalmat kis nosztalgiázásra...
Bizonyára sokan vagytok, akik bosszankodnak azon, hogy a vételi szempontból "elvárható" kategóriába tartozó adók vétele csak nem akar összejönni...
Esetemben az analóg korszakból stabil vételnek számító osztrák, szlovák, cseh és szlovén TV műsorok mellett szinte mindennapos volt a horvát és bajor műsorok vétele (e két utóbbi TV műsorok vétele az év 80 %-át lefedte, míg a lengyelek úgy 50-60 % -át). Ukrán műsort a VHF-III. és UHF sávban nem sikerült vennem, de azok hiányát pótolták a TSS-FSA programjai... :D
Ilyen előzmények után mára már gyakorlatilag sikerült az osztrák (5D, 6A, 8A), a cseh (7B, 12D), a szlovén (10D, 12B) és horvát (8C, 9C) DAB+ adóinak szinte teljes körű vétele (azért itt-ott még van 1-1 lyuk). Így aztán most végre időt és energiát tudtam szakítani a lengyel adások vételére is...
Az már engem is meglepett, hogy amióta 0°-50° között parkol az antennám, minden nap jöttek a lengyel adók a 11A és 11B frekvenciákon! Csak megjegyzem: korábban nem volt lengyel vételem... :roll:
Az október 12-i vételekből (de akár lehetne a ma délelőtti is...):
Kép

Kép
Sajnos, a 11B -n nem sikerült fotót készítenem, mivel csak "eddig jutottam"... (De ami késik, nem múlik!)
Kép

Kép

Kép

Szeptember 7-én igazán jó vételi nap volt ÉNY-NY irányból...
Íme a nap termése:
Kép

Kép

Kép

Kép
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: QIRX program: hasznos infók.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok Szia Feri.
A CIR-en a keresési sebességgel van összefüggésben az Average , de ezt a Tresholdal kell összehozni. Én úgy tapasztaltam hogy 4.8-5.6- néha az 1.1 ig el lehet menni ha már eléri az 1.1-et, akkor gyorsan keres a cir és nem tudja pontosítani az adókat és ott már a Tresholddal sem lehet nyugalomban tartani. Az az gyorsan cikéznak a számik a ciren és a km távolság helyén sok 0-át dobál be. Így a CIR-en nem lehet meghatározni hány adót fogsz egyszerre. Pedig a lényege az egésznek az hogy ahény adód van kijelölve a térképen annyi adónak kell lenni kijelölve a ciren és ugyan annyi adó km távolsága legyen a listán. Ha ez nem igy van akkor minden vételi adat hamis!
Sok adó esetén elég sokat kell vele vacakolni de ha az Avarage beállításod 4.8-5.6 környékén van akkor úgy ahogy a Trasholdal be tudod lőni a 3 leolvasott pont egyenletességet az az mindenhol az az adó mennyiség szerepeljen. ( térkép,CIR, Lista)
Kép
Kép

pl: itt a képen 4 adó a térképen, 4 Tii kód a cir-en és 4 adó kilométer távolsága a listán. vagy a másik kép 6 adó, 6 jelölés a CIR-en , 6 adó a km meghatározásban a listán.

Kép
Úgy tűnik ez egy hibátlan vétel, igen de csak 3 adó van rajta úgy igen mert a szürke jelzés az már nem számít vételnek, az már csak a létező adó helyét jelzi mert a Tii kódja hamis és nincs km távolság sem feltüntetve a listán. Az ez egy 3 dós vétel. Nos a Avarge meg a Treshold ezt a célt szolgálja hogy minél pontosabban precízebben tudjunk helyesen dx-elni. Magyrul rá kell egy kis gyakorlással érezni a beállításokra, finoman mozgatva. :) Utána pőpec lesz :D
Üdv.: podapu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 935
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: QIRX program: hasznos infók.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

podapu írta: 2023.10.15. 00:12Úgy tűnik ez egy hibátlan vétel, igen de csak 3 adó van rajta úgy igen mert a szürke jelzés az már nem számít vételnek, az már csak a létező adó helyét jelzi mert a Tii kódja hamis és nincs km távolság sem feltüntetve a listán.
Szevasztok! Szia Gyuri!
Köszönjük az újabb hasznos információkat a program működésével kapcsolatban!
Idézett mondatodat szeretném kicsit pontosítani...
Ha a "Show all entries for this Eld on the map" gomb be van "pipálva" és van aktív multiplex a kijelzőn, akkor Gyuri fenti információja helytálló, azaz azon a multiplexen lévő összes adó láthatóvá válik (szürkén, km adatok nélkül).
Ha a hivatkozott gomb nincs bepipálva, más a helyzet. Olyankor a vett adó a zöldtől a piros színig megjelenik a térképen, "km" adatokkal, majd egyszer csak kiszürkül, eltűnnek a "km" adatok is! Ennek két oka lehet: vagy gyenge (piros) vétel akadozik vagy megszűnik, vagy egyszerűen az antennát tovább forgatva úgy, hogy még marad vehető adó azon a multiplexen! Ebben az esetben tehát ténylegesen vett és azonosított adóról van szó a szürke szín ellenére...
Remélem, ezzel is kicsit hozzájárultam én is a program lelkivilágának megértéséhez... :)
Válasz küldése