Földi rádió adások vétele - FM DX

Keleti és nyugati URH sáv.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1178
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Hello 'Markkomarom'!

Üdv a fórumon! - szép kis listát összehoztál, minden benne van ami alap. A weblapod alapján több mindennel foglalkozol, ha gondold írhatsz magadról pár sort.

Antenna építés? - csak akkor vágjál bele, ha megvan minden, vagy valami extrát szeretnél építeni...amúgy olcsóbb megvenni készen. Milyet használok? - URH-ra van egy házi tervezésű 10 elemesem + egy 'APS' koppintásom. Itt találsz pár leírást: http://ham-radio.com/k6sti/

üdv Józsi
Avatar
Markkomarom
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2015.08.15. 08:42
Tartózkodási hely: Komárom
Vételi telephely: Komárom

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Markkomarom »

Tiszteletem! 19 éves vagyok. Erősáramú elektrotechnikusnak tanulok, már csak a vizsga van hátra. Hobbim a rádiózás és a horgászat, néha a kettő együtt :D
Antennához 6 mm átmérőjű alumínium rudakat szeretnék, bár hallottam, hogy a cső jobb lenne, de drága, beszerezni pedig nem tudok. Kettő 79 cm-es vascsőből van a félhullámú dipólom, ami jól működik. Csináltam még egy gyors építésű egész hullámút CCIR FM-re, rézvezetékből, ez is egész jól működik, úgy hogy állandósulva van a szekrény tetején..
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1178
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!

URH rádióvétel szempontjából érdekes egy környék a Kisalföld keleti része - én is ott kezdtem a hobbit (Komáromtól 35km-re) - magyar, szlovák, osztrák adók között elérhető, cseh, lengyel, német, szlovén ill. horvát adóállomások is. Sajnos annyira tele van a sáv, hogy egy jó (sok elemes Yagi) irányított antenna kell hozzá + jó vevőkészülék. RTL-SDR nem rossz választás, de a helyi adók "leültetik", így érzéketlen lesz. Valamikor én is drótokból készített antennákkal kezdtem, kb. 15 év alatt eddig jutottam:
Kép

Jó rádiózást, jó szórakozást...amúgy is itt az ionoszférikus terjedés szezonja, így időszakosan 1000km feletti vételek is elérhetőek lesznek.

üdv Józsi
Avatar
Markkomarom
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2015.08.15. 08:42
Tartózkodási hely: Komárom
Vételi telephely: Komárom

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Markkomarom »

Szia! Igen,az SDR-t leültetik a közeli adók,főleg a kettő komáromi és a gerecsei kossuth. De 94 és 104 MHz körül elég érzékeny. :) Azért szeretem a kisrádiómat,amit még 3-4 éve vettem a Tescoban 2000 Ft-ért :D Olcsó kínai,viszont nagyon érzékeny. A yagira leszek kíváncsi :) Októbertől van meg az SDR-em, E-sporadicra leszek kíváncsi,Yagival meg főleg jó esélyeim lehetnek. Horizontálisan szeretném tenni,de lehet teszek egy sima 3 elemeset meg vertikálisan. Bár a kisrádióval is fogtam néha érdekes nyelvű adókat. Múlt héten Türkmenisztánból fogtam egy adót,5200 km távolságról, 100,1 MHz-n. Ha jól emlékszem,akkor pénteken volt,este 7-8 óra közt. Azt szeretem az SDR-ben,hogy jelzi,hol van jel,így könnyebb odahangolni. :) Most az egészhullámú dipóllal 100 kHz-ként van jel,de nem mindegyik "szólal meg". Majd a yagi megszólaltatja,azthiszem :)

Márk
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1178
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!
Markkomarom írta:Múlt héten Türkmenisztánból fogtam egy adót,5200 km távolságról, 100,1 MHz-n. Ha jól emlékszem,akkor pénteken volt,este 7-8 óra közt.
Biztos vagy te ebben??? - ezen a magas frekvencián 5200 km nagy ritkaságnak számít...ráadásul kelet felől esti időpontban. Esetleg nem vetted fel a hangot ill. videót nem készítettél róla?

üdv Józsi
Avatar
Markkomarom
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2015.08.15. 08:42
Tartózkodási hely: Komárom
Vételi telephely: Komárom

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Markkomarom »

Szia! Minden valószínűséggel az. Hallani a felvétel elején. De valami angol nyelvű is keveredik,és ha Győr felé fordítottam az antennát,akkor meg a Győr+ rádió jött.


http://data.hu/get/9700744/Hang_166.m4a
Avatar
LuciFerko
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.05.01. 20:57
Tartózkodási hely: Enying/Székesfehérvár
Vételi telephely: Enying/Székesfehérvár

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: LuciFerko »

Markkomarom írta:Szia! Minden valószínűséggel az. Hallani a felvétel elején. De valami angol nyelvű is keveredik,és ha Győr felé fordítottam az antennát,akkor meg a Győr+ rádió jött.


http://data.hu/get/9700744/Hang_166.m4a
Szia! Ez a török TRT, rövidhullámról "lekeveredve"! A 9460 khz-en bazi nagy térerővel fogható esténként, és nekem is egy olcsó kisrádión hallatszik néhol az FM sávon, a CRI-vel együtt! Ez a szűrőfokozatok hiányából adódóan van, olcsó rádiónál elő szokott fordulni.
Avatar
Markkomarom
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2015.08.15. 08:42
Tartózkodási hely: Komárom
Vételi telephely: Komárom

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Markkomarom »

Köszönöm az információt. Vannak jobb rádióim is ,de azok OIRT FM-re hangoltak..
Avatar
LuciFerko
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.05.01. 20:57
Tartózkodási hely: Enying/Székesfehérvár
Vételi telephely: Enying/Székesfehérvár

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: LuciFerko »

Türkemenisztánnal OIRT-on érdemes próbálkozni :)
http://fmscan.org/net3.php?r=f&m=s&itu=TKM
Avatar
Markkomarom
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2015.08.15. 08:42
Tartózkodási hely: Komárom
Vételi telephely: Komárom

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Markkomarom »

Szia Luciferko! Először is: láttam a videóidat You Tube-n, gratulálok a vételeidhez. Sajnos az egyiken a hangot letiltotta a You Tube. OIRT-on akarok próbálkozni a Meridian 211 rádiómmal, de eddig nem igen volt semmi. SDR lesz jó a yagival. Na, mindjárt össze is dobok egy yagit, 2 vascsőből, meg 2 teleszkópos antennából :D vertikális vagy horizontális... vertikálban láttam eddig ilyet
Válasz küldése