Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
feci01
Hozzászólások: 293
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Először is békés boldog karácsonyt kívánok mindenkinek.
Kaptam egy DVB-T vevőt ma hajnalban ki is próbáltam,csak egy erősítős lepke antennám van így hát ezt tetem rá egy más félméteres oszlopra próbálgatni.
A mindigtévé adásait több helyről is megtaláltam Karcag,Debrecen,Komádi,Kékes,Tokaj frekvencia szerint nem azonosítottam be csak a antenna állásából ítélve.
Városi tv közül a Hajdúszoboszlói,Debreceni,Egri,Gyöngyösit sikerült ezeket is igen jó minőségben,utána rá próbáltam a szlovákokra de semmi utána belevetetem magam a googléba és kiderítem hogy vertikálisan sugároznak fordítódtam a 90 fokot a téglalap oldala volt lefele így sikerült Poprádot mux1,mux3 csomagokat jó minőségben.Holnap felszerelem egy 6 méteres csőre a antennát megnézem így mi sikerül de tudom távolsági vételre nem jó a lepke beszerzek egy yaggi antennát is.
Avatar
feci01
Hozzászólások: 293
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: feci01 »

A Hajdúböszörménnyi városi televíziót is fogom stabilan a Zemplén tv is sikerült de ez nem stabil irányítót antenna kel hozzá.
Avatar
feci01
Hozzászólások: 293
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Az lenne a kérdésem hogy a erősítős lepke antennának nincs meg a táp féladója a beltériről erősítem 5 V tal ha rákötök egy másik erősítőt akor ki nyírom a erősítő
panelt a antennában vagy csak akor ha bekapcsolt állapotban van a beltérin a 5V táplálás.
Sikerekben gazdag Boldog Új Évet Kívánok mindenkinek.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

feci01 írta:Az lenne a kérdésem hogy...
Szia!

A kérdésedet nem értem. A lepkeantenna erősítője kint van az antennán, aminek a kábelen keresztül kell DC tápfeszültséget feljuttatni. Ha a gyári "tápfeladója" nincs meg, akkor a DVB-T STB bekapcsolható 5V DC-je is megfelel. Ha jól gondolom, te még egy erősítőt szeretnél közbeiktatni, ami akkor nem probléma, ha ez az erősítő tovább engedi az 5V DC-t ki az antennához.
Szerintem a gyakorlatban nincs értelme két erősítőt sorba kötni, vétel szempontjából nem hoz javulást, sőt ha az erős helyi adó begerjeszti a rendszert még romlik is a vétel.

üdv Józsi

ui: gratulálok a vételeidhez... :)
Avatar
feci01
Hozzászólások: 293
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Ki váltani akarom a lepke saját erősítőjét mert szerintem nem megfelelően működik mivel a tápfeladó 12V tot tudót .
De ki is próbáltam ki kapcsoltam a 5V tot közé kötöttem a erősítőt és jóban produkál.
Köszönöm mindenkinek a válaszát.
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia feci01

" De ki is próbáltam ki kapcsoltam a 5V tot közé kötöttem a erősítőt és jóban produkál."

Két erősítő volt az antennán? Mivel közbe iktattál egy másikat? És ki kapcsoltad a tápot a beltérin? Jól értelmezem?
Ha ez így van akkor megközelítőleg -20 dB csillapítással érkezik a jel. De ha jobb lett a kép akkor nincs is szükséged erősítőre, elegendő egy balun trafó a lepke antennába.
Meg tudod mondani milyen erősítő van szerelve a lepkébe? SWA ???
Üdv.: podapu
Tibor

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Triplex antennákkal kapcsolatos tapasztalatok érdekelnének,nemrég egyik szerelő ismerősömmel próbáltuk egy triplex antennával fogni a vertikálisan sugárzó szlovák multiplexeket,és egy érdekes jelenséggel szembesültünk.Ugye ezen antennáknak három direktor soruk van,amik szétnyilóan egymástól kb 15 fokra nyilnak szét,ez hasznos a horizontálisan sugárzó adóknál,mert 3 direktorsor fókuszálja a jelet igy a teljesitményük összeadódik és annak ellenére,hogy az antenna rövid kb 1 méter hosszú a hatásfoka vetekszik a 2-2,5 méteres yagi-kal.De ez a hatás vertikális polarizációban már nem érvényesül,mert csak a középső direktorsor van pontosan az adóra állitva,a többi vakon néz az adótól 15 fokra balra,és jobbra,és mivel egy fókusz zónában vannak a nem vevő direktorsorok visszasugározzák a középső fő direktorsor által vett jelet az éterbe,ezzel csökkentve az antenna hatásfokát.
Valószinüleg ezt tapasztaltuk a szlovák vétel esetében is,nem értettük miért gyengébb a vétel a triplexel mint az ISKRA DTX-48-al.Nagy térerő esetén biztos nem vettük volna észre a különbséget,de mivel vételhatáron voltak a szlovák multiplexek (25dB C/N) az ISKRA DTX-48-al mind a két Párkány-Nyitrai multiplex stabilan jött (UHF 45-48-as csatik),a triplexel pedig csak a 48-as de az is csak éppen összeállt.Ti tapasztaltatok-e hasonló jelenséget a triplex antennákkal?
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!
Tibor írta:Triplex antennákkal kapcsolatos tapasztalatok érdekelnének
Saját vélemény:
"Fémtemető" - csak 0,5 -1dB-lel nagyobb a nyereségük, mint az 1/3 elemszámú "egysoros" szélessávú Yagi konstrukciónak. A nagy probléma, hogy az antennák maximális nyeresége 820-830 MHz környékén van, 470 MHz-en jó ha eléri a 9dB-t. Egy 10 elemes csatorna csoport Yagi UHF 21-28 csatornákra méretezve 11dB nyereséggel rendelkezik...

Egy amerikai összehasonlítás: - "M" görbe a X 91 elemes antennáé, a "D" görbe a DAT-75 legnagyobb kereskedelemben kapható triplexé:
Kép
Tibor írta:De ez a hatás vertikális polarizációban már nem érvényesül,mert csak a középső direktorsor van pontosan az adóra állitva
Ez nem igaz, mert az antenna így alkot egy egységes sugárzót - teljesen mindegy, hogy függőlegesen vagy vízszintesen van szerelve...egyszerűen ezek az antennák 55-65 csatornákon hozzák a maximumot, alatta pedig rohamosan csökken a nyereségük.

Neked igazi megoldás egy FESA 817 N48 lenne, esetleg egy FESA 815 N48, de ezeknek a gyártásuk 15 éve megszűnt.
http://instalsat.pl/files/FESA%20815%20 ... N%2048.pdf

üdv Józsi

ui: DTX-48 is hasonló felépítésű csak azzal a probléma, hogy 60-as csatornán van a maximális nyeresége, így a 48-ason kb. 1,5 dB-lel gyengébb...

Forrás: A csatolt nyereség görbék az amerikai http://www.hdtvprimer.com/ mérései...
Tibor

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Értelek,de akkor mivel magyarázod,hogy horizontális adók vételénél (UHF 38-55 között mérve) a triplex teljesitménye felülmúlta az ISKRA DTX-48-as teljesitményét, holott mind a kettő a felső frekikre van optimalizálva,vertikálisra váltva szintén ezen a csatorna tartományban már az ISKRA DTX-48-as volt erősebb.Tehát csupán a polaritás váltás (szlovák adók) miért csőkkenti ilyen drasztikusan a triplex nyereségét?
Tibor

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Ugyanez a visszasugárzás volt tapasztalható még az analóg időkben mikor a VHF III.sávra készitettem egy négyescsoportot, amikor a csoportot alkotó antennák egymás alatt voltak a felső antennák által vett jelet az alsók viszasugározták az éterbe, ezzel lerontva a csoport hatékonyságát.Ekkor megmértük a szintenkénti jeleket és a felső antenna 6db-el (dupla jelszint) nagyobb jelet kapott mint az alsó (az alsó már vételhatár alatt volt 20dB C/N).A megoldás az egy szintre emelés volt ami megoldotta a problémát és számottevően növelte a jelszintet.
Válasz küldése