DVB-T/DVB-T2 DX-hez használt STB-k.

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
stubiflex
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2010.09.12. 15:21
Tartózkodási hely: Frankfurt am Main
Vételi telephely: Frankfurt am Main

DVB-T/DVB-T2 DX-hez használt STB-k.

Hozzászólás Szerző: stubiflex »

Segítsegeteket kérném DX-hez használt STB kiválasztásában.

A követelmenyek:

Jó érzekenység.
DVB-T/DVB-T2, MPEG2/MPEG4 szabvány támogatása.
Lehetõleg két, de minimum 1 CI slot megléte.
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

DVB-T vevõk alkalmasságának megjelölése

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok

Ma megjelent a Magyar Közlöny-ben egy rendelet az egyes mûszaki eszközök földfelszíni digitális mûsorok vételére való alkalmasságának megjelölésérõl.

Amely itt érhetõ el (PDF letöltése): http://www.magyarkozlony.hu/pdf/11406

És lapozzatok a 123-as oldalra.

A jelenleg forgalomban lévõ/volt vevõk (a matricás is) zöme nem felel meg ezeknek a kritériumoknak, jól sejtem?? Például: AFD, ezt kevés készülék tudja. A hanggal is gond van egyes készülékeknél, MPEG–4 HE-AAC és Dolby AC–3-at kevés kezeli le, ami abban nyilvánul meg, hogy a két ker. tv-nek és a mozicsatornának nincs hangja.

Szerintetek körülbelül, mikorra lesznek az üzletekben csak olyan vevõk, amelyek 100%-ig megfelelnek majd ennek, és nem olyat sóznak rá a vásárlóra, amik nem felelnek meg ennek a törvényi elõírásnak? És meddig marad az analóg?? Ha majd lekapcsolásra kerülnek majd, utána meddig lesznek még jók az stb-k? Vagyis akkor vagy késsõbb mikor térünk majd át DVB-T2-re netán T3-ra?


Más:

Szerintetek az egyes STB-k kézikönyvében megtalálható "Jelszint/Input Level/Sensivity"-nél, dBm-ben megadott értékek mennyire számítanak? Minnél kissebb, annál érzékenyebb/jobb DX-re a vevõ?? Vagy ez csak épp hogy a csak észlelhetõ DVB-T adásnak (Jelerõsség épp 1%-on áll, vagyis épp érzékeli a vevõ az adást) megfelelõ jelszinteknek felel meg a legkissebb érték?? És ennél mennyivel magassabb jelszint kell, hogy legyen kép és hang?

Példák:

AMIKO SHD-7900 Terrestrial: -70dBm to -8dBm
ALCOR HD-2800: -70 dBm ~ -15 dBm (ha ez a magassabbik érték minnél több, annál nagyobb bemeneti jelszintet bír/kezel le a tuner??. -15 ennél, de láttam -30-at is, meg magassabbat is)
STRONG SRT8345 CI: -78.5 dBm ~ -25 dBm
STRONG SRT8100/8110 HD és THOMSON TTR500: -82 dBm ~ -25dBm
FERGUSON FT-8100 HD: -90 dBm ~ -20 dBm

Általában 1 féle adatsor van megadva a kézikönyvekben.

De, van olyan aminél 3 is!

FERGUSON Ariva T65:

64QAM -78.5...-8.75 dBm
16QAM -84.1...-8.75 dBm
QPSK -90.3...-8.75 dBm

Ami még tovább bonyolítja a helyzetet, a megfelelõ vevõ kiválasztásakor. Meg azért érdekes, hogy modulációfüggõ is az érzékenység.
És alapadatként melyik modulációra adják meg általában az érzékenységet?
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: DVB-T vevõk alkalmasságának megjelölése

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

logovadasz írta:Sziasztok
Más:

Szerintetek az egyes STB-k kézikönyvében megtalálható "Jelszint/Input Level/Sensivity"-nél, dBm-ben megadott értékek mennyire számítanak? Minnél kissebb, annál érzékenyebb/jobb DX-re a vevõ?? Vagy ez csak épp hogy a csak észlelhetõ DVB-T adásnak (Jelerõsség épp 1%-on áll, vagyis épp érzékeli a vevõ az adást) megfelelõ jelszinteknek felel meg a legkissebb érték?? És ennél mennyivel magassabb jelszint kell, hogy legyen kép és hang?

Példák:

AMIKO SHD-7900 Terrestrial: -70dBm to -8dBm
ALCOR HD-2800: -70 dBm ~ -15 dBm (ha ez a magassabbik érték minnél több, annál nagyobb bemeneti jelszintet bír/kezel le a tuner??. -15 ennél, de láttam -30-at is, meg magassabbat is)
STRONG SRT8345 CI: -78.5 dBm ~ -25 dBm
STRONG SRT8100/8110 HD és THOMSON TTR500: -82 dBm ~ -25dBm
FERGUSON FT-8100 HD: -90 dBm ~ -20 dBm

Általában 1 féle adatsor van megadva a kézikönyvekben.

De, van olyan aminél 3 is!

FERGUSON Ariva T65:

64QAM -78.5...-8.75 dBm
16QAM -84.1...-8.75 dBm
QPSK -90.3...-8.75 dBm

Ami még tovább bonyolítja a helyzetet, a megfelelõ vevõ kiválasztásakor. Meg azért érdekes, hogy modulációfüggõ is az érzékenység.
És alapadatként melyik modulációra adják meg általában az érzékenységet?
Szia!

Az érzékenységet nem nézném. Ezt labor körülmények között le lehet mérni, a gyakorlat inkább, hogy az egyes vevõ a nagy jelszintû helyi adások között egy jóval gyengébb távoli adó jelét egyáltalán fel tudja-e dolgozni. A moduláció függõ érzékenység csak abból adódik, hogy a különbözõ modulációval sugárzott jelek feldolgozásához különbözõ minimális jel/zaj viszony szükséges a demodulátor bemenetén, ezt súlyozzák a vevõ saját bemenetére redukált zajával (NF) és megkapjuk bemenetre jutó minimális jelet, amit a vevõ fel tud dolgozni (felismeri az adást és szakadozott kép és hang is van). Szerintem, ez még nem jelenti azt, hogy a jelszint mérõ bármi %-ot mutasson. Ezt teszteltem is, egy Triax STB-on "elértem" a 0% jelszint / 99% jelminõség melletti hibátlan vételt, illetve a 100% jelszint / 10% jelminõség mellett a élvezhetetlen "kockázást". Hogyan? - Békéscsabán elindult a helyi adó, adótól 4km-re FESA817 ráfordítva az adóra, kapocsfeszültség 94dBuV. Ettõl a vevõ már "lefulladt", a kiváló jelszint mellett a minõség csapnivaló. Elkezdtem csillapító patronokat rakosgatni a vevõ bemenetére. 60dB csillapításnál (~34dBuV) értem el, hogy a jelszint a vevõn 0%, de a demoduláció hibamentes volt. A másik tapasztalat: a békéscsabai adó indulása elõtt 69 csatornán viszonylag stabilan vehetõ volt a kékesi adó jele, elindult a 65 csatornán a helyi adó, azóta a STB nem tudja venni a távoli adót. Spektrum analizátoron vizsgáltam, a jel ugyanúgy itt van, de az 50dB-lel erõsebb helyi adó mellõl a STB-m nem tudja venni. Szerintem ez az ami DX szempontból lényeges, de erre melyik gyártó ad "vállalást"?...közben az utóbbira még egy példa - szintén saját tapasztalat - Gyõr mellett (szüleim házában) a bécsi 34 csatorna csak akkor vehetõ, ha éjszaka C35 analóg TV2 lekapcsol (a két adó 15°-os irányszög alatt látszik, Gyõr 15km, Bécs 145km) A szomszéd csatornás analóg vivõ lefullasztja a DVB-T STB-t.

A DVB-T tunereket a többjeles viselkedésre vizsgálnám, nagy szintû jelek mellett mennyire képes egy kisebb jelszintû jelet feldolgozni...szerintem nem sok menne át egy ilyen vizsgálaton.

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

stb

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia Józsi!
Köszönjük az igencsak tanulságos leírást!
Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
eagle2
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2011.12.17. 02:17
Tartózkodási hely: Budapest
Vételi telephely: Budapest

v

Hozzászólás Szerző: eagle2 »

a jelenleg kaphato vevök közül melyik tünik ki érzékenységével ?
Válasz küldése