Off topic...

A Magyar TV-DX Klub -al kapcsolatos hírek, információk.

Moderátor: ING-SAT

Avatar
Pasa
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:40
Tartózkodási hely: Budapest XVII.
Vételi telephely: Budapest XVII.

Re: Off topic...

Hozzászólás Szerző: Pasa »

A Metropol TV adója eredetileg nem volt más, mint az 1991-ben dicsőségesen kivonult szovjet parancsnokság tévéadója. A mátyásföldi laktanyából sugárzott 1980 és 1990 között az OIRT 11-es csatornán 1 kW teljesítménnyel, és Budapest nagy részén tisztán vehető volt. Kivonulás után itthagytak csapot-papot és '92 tavaszáig a Hungarovideo nevű kazettakiadó használta kalózadás sugárzására (még szexfilm is volt). Miután a hatóság lekapcsolta és elvitte, kiírták a frekvenciát pályázatra, amit a Metropol Tv nyert meg a csepeli Csepp TV-vel. Két adóval osztott időben sugároztak, de a Metropol csak kb. 2-3 évig működött, a Csepp TV jó tíz évvel tovább.
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Off topic...

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Szia Pasa!

Nem, semmi történet! Azt lehet tudni, hogy a kalózadáson volt-e valamilyen állomás azonosító logó?? Továbbá, a Metropol TV, az körülbelül mikor indult el hivatalosan? A TV3, ugyebár 1993. karácsonyán már adott kísérleti adást is. Így, kicsit nehéz eldönteni, azt a kérdést, hogy melyik volt, a legelső privát magyar tv-csatorna.

Hajdú Mihály legendás könyvéből annyi derült még ki, hogy 1988-ban, 2kW-al sugározták az orosz műsort, az OIRT11-es csatornán, ha jól tudom, műholdról relézve a műsort. De, ekkor már elindult a Széchenyi-hegyről is az orosz adás sugárzása, az UHF58-as csatornán is 1kW-al és 30km-es vételkörzettel.

Üdvözlettel:
logovadasz
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Off topic...

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

logovadasz írta:Hajdú Mihály legendás könyvéből annyi derült még ki, hogy 1988-ban, 2kW-al sugározták az orosz műsort, az OIRT11-es csatornán, ha jól tudom, műholdról relézve a műsort.
Hát ennél azért jóval többet tudni a dologról! 1982-ben már javában sugározta Budapest-Mátyásföld a TSS-FSA műsorát (ez a TSS-1 program Kelet-Európa szovjet katonai bázisai részére sugárzott változata).
Én személy szerint a budapesti adóról sugárzott műsor ETC-jét 1982.04.01-én fotóztam le először, míg a budapesti adó önálló inzertjét 1982.08.13-án...
Némi info itt:
http://kocsis-ferenc.hu/tv-dx-ahogy-kezd%C5%91d%C3%B6tt

Üdv: Feri
Avatar
Pasa
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:40
Tartózkodási hely: Budapest XVII.
Vételi telephely: Budapest XVII.

Re: Off topic...

Hozzászólás Szerző: Pasa »

Mátyásföldről már 1979-től is sugároztak, de ekkor még csak pár tíz wattal a helyben lakó tiszti állomány részére (én ezt már zajosan tudtam fogni Békásmegyeren a harmadik emeleti ablakba szerelt dipóllal). Eleinte nem adták a TSS műsorát, hanem a saját stúdióból esténként szovjet mozi és balettfilmek mentek pocsék minőségben. 1980 tavaszán helyezték üzembe az 1 kilowattos adót az olimpia alkalmából. Pár évig csak délután kezdődött az adás, eleinte esténként saját stúdióból is adtak filmet (a minőségben nem volt köszönet). Ezen az adón egyébként kezdetben a TSS 2-t is relézték időnként. Amikor elkezdődött az UHF 58-ason is a sugárzás, érdekes volt látni a szovjet technika fejletlenségét. Az OIRT 11-esen vibrált a színes kép és torzabb volt a hang.
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Eurovíziós Dalfesztivál.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

A 2020-ban Covid miatt elmaradt Eurovíziós dalfesztivál (Hollandiai helyszínnel) idén megrendezésre kerül, természetesen a korábbi - 2019-es győztes alapján - Hollandiában.
Mivel idén a hazai televíziók nem veszik át az eseményt, számunkra nem probléma egy másik TV műsorból való követése. A hazai nézőknek az internetet szánták, ott is elérhető lesz...
Megjegyzem: lassan már csak ezen közvetítések keretében (és a bécsi új évi koncert közvetítésénél) van mód egy "újra gondolt" eurovíziós embléma levadászására...
Az idei döntő adatai:
2021.05.22 (szombat).
21.00-kb.00.45 óra (KEI)

Részemről izzítom a RÚV-1 műsorát... (Érdekesség, hogy a RÚV-2 ugyanezt adja, jelbeszéddel kiegészítve)...
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Eurovíziós Dalfesztivál.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Kocsis Ferenc írta:A 2020-ban Covid miatt elmaradt Eurovíziós dalfesztivál (Hollandiai helyszínnel) idén megrendezésre kerül, természetesen a korábbi - 2019-es győztes alapján - Hollandiában.
Mivel idén a hazai televíziók nem veszik át az eseményt, számunkra nem probléma egy másik TV műsorból való követése. Az idei döntő adatai:
2021.05.22 (szombat).
21.00-kb.00.45 óra (KEI)
Egy kis segítség a keresgéléshez...
France-2: 21.00-00.47 óra
RAI-1: 20.35-00.45 óra
NRK-1: 21.00-00.30 óra
SVT-1: 21.00-00.00 óra
RÚV-1: 21.00-00.45 óra
RTVE Int: 21.00-01.00 óra
RTP-1: 21.00-00.52 óra
ORF-1: 21.00-21.43-22.19-23.24 óra és 23.31-00.14-00.47 óra
(Az osztrákok jelzik a dalok bemutatásának ütemeit - ez a három blokk 23.24 óráig tart, majd a szavazást, ami 00.14 óráig tart, végül az eredményhirdetés procedúráját...)

Természetesen feltehetően valamennyi tv csatorna végig adja a holland közvetítést, függetlenül attól, hogy az a műsortervben hogy szerepel...
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Off topic...

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok!

Egy monoszkópos kérdés: Rajtam kívül, találkozott már valaki, saját (TV-DX) felvételű, kapott, örökölt, stb.. vhs-ek mélyén, 2009 előttről, FuBK-típusú tesztábrával, az MTV 1/2-es csatornájáról?? YT-on, nem igen találtam hasonlót.

Régebben, felraktam egy képet, egy "Pécs TV1" feliratozású változatról, 2005 tájékáról, amit akkoriban felvettem. Most, találtam még egyet, az egyik szomszédomtól kapott kazik mélyén, egy "MTV 1" feliratozásos változatról, feltehetően még az 1998-99-es évből. (Csatilogó nincs rajta.) Ez utóbbi, még pontosításra vár.
Avatar
Pasa
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:40
Tartózkodási hely: Budapest XVII.
Vételi telephely: Budapest XVII.

Re: Off topic...

Hozzászólás Szerző: Pasa »

logovadasz írta:Sziasztok!
Egy monoszkópos kérdés: Rajtam kívül, találkozott már valaki FuBK-típusú tesztábrával, az MTV 1/2-es csatornájáról??
Igen, nekem van 2011-ből saját fotóm, amin az "m2" logó is látható, a FUBK felirata pedig "WWW.MTV.HU". Ezt akkoriban műsorkezdés előtt hajnalban adták mindkét csatornán, mert még nem volt 24 órás az adás. A felirat jobbról balra úszott.
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Off topic...

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Szia Pasa!

Köszi, a visszajelzést! Időközben kiderült, hogy 1998. dec 26.-ai felvétel után van ez, pár mp múlva látható a kazin, közben fura képzavarok kíséretében, az ominózus monoszkóp. Közel 1 percben. A másik változatról, annyi emlékem van még, hogy ezt egy adókarbantartás során sugározták ki még Pécs-ről, délelőtt, nem sokkal 10 óra előtt. Csak, pár mp-nyi lett felvéve. Talán, 2004 nyarán, de ennek utána kell még nézni. (Utána, az MTV1 "CBP-s, fehér csíkkal, de kék MTV-s logóval", aztán az RTL KLUB monoszkópja van felvéve, 2004.09.18-áról.) A digizett felvételt elnézve, lehet nem ártana újradigizni, az összes anyagot, egy Pana felvevővel és talán a Pana vdeóval bejátszva, az eredeti videót mellőzve, amivel rögzítve lettek vhs-re, az évek során.

UPDATE: Ferivel egyeztetve, a 3db kép, az első kettő saját felvétel:

Kép Kép Kép
...CBP v2, 2004 tavasz/ősz?...........FuBK, 2004 nyár/ősz?..........FuBK, 1998.12.26*.......

Ekkori vagy késsőbbi (1999/2000-es év?), más által felvéve.**

**A felvételt kielemezve, az adott napon adhatták le. A gyanúsítottak: BP/Széchényi-hegy vagy Kab-Hegy, a kazi származási helyéből kifolyólag.

UPDATE2: Felraktam, a videókat:

https://www.youtube.com/watch?v=5RsBzZeSrw8
https://www.youtube.com/watch?v=VLu3RFSFa8s
https://www.youtube.com/watch?v=JqgK_Mmtu1c

Üdv:
logovadasz
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Off topic...

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok!

Ma voltam kiránduláson, az ország északi részén, a Tatabánya közelében található, Csákányospuszta környékén. A településtől nem messze található, egy Körtvélyesi-kilátó névre hallgató faépítmény, amelyről körbenézve, kb. délnyugati irányban volt látható, egy AH-s torony, rengeteg halom mikrohullámú antennával. Ez, egy tv-átjátszó torony vagy a mikrohullámú hálózat része? TV-adó antennákat, nem láttam rajta. Dacára, kb. a 20*-es nagyítással bíró monokulárnak.

Érdekességként említem, hogy útban menet, asszem Környe településen láttam, egy eléggé fura antennát, a háztetőn. Azt úgy kéne elképzelni, hogy 3-4 hosszú antennaelem (cca. 1-1.5m, ha nem több), egyik vége egy pontban volt összefogva kúpszerűen, a másik végén az elemeket, egy kissebb köridom zárta le. Ebből, 2db volt egymással hegyükkel szemben felszerelve, a hegyrészt dipólként bekötve. Mintha, valamelyik antennás könyvből is rémlene, ez a konstrukció.

Üdvözlettel:
logovadasz
Válasz küldése