DAB

Földi digitális rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
feci01
Hozzászólások: 305
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

DAB (CZ, AT, PL, SK, SI)

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Sziasztok.
Podadapu vételeihez hasonlóan csak a szokásos szomszéd országok, Cseh ,Lengyel csomagok jőtek mostanában jóval kevesebb Szlovén.
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Avatar
feci01
Hozzászólások: 305
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

DAB (AT)

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Ma reggel most csak pillanatokra de többször is lockolt.
6A v AUT DAB+ Austria Klagenfurt 1/Dobratsch-Villacher Alpe (kae) 575km A101.
Kép
Avatar
feci01
Hozzászólások: 305
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1570
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziaztok!
Köszi az infókat Feci!
Az elmúlt napokban, minden estére sikerült észak-nyugatról német adókat fognom, és 9-én, valamint 12-én még dán adás is került a vételi listára.
A gyenge német vételek miatt nem is írtam volna, de a második dán vételre mindenképpen akartam reagálni. A rövid vételek párszor ismétlődnek 22 és 01 óra között, minden esetre nagyon érdekesek!
Az MDR S-ANHALT csomag 670 km, a többi kb. 450 km távoli.

12-én 7,1 dB-re is erősödött a dán adó, így TII-kódot is sikerült fogni.
8B-V, 9003 DAB2 S, Varde, kb. 1069 km.
Íme, a két vételi nap fotója.
2024.03.09.:
Kép

2024.03.12.:
Kép
Kép

Kíváncsi leszek, az idő jobbra fordulásával hogyan változik az észak-nyugati irány!
Jó vételt, üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1570
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

DAB (AT)

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!
Osztrák DAB+ teszt zajlott ma több csatornán is, így az 5C, 10B, 11A csatornablokkokon.
A csomag a "PTT ensemble" névvel, és F123 EId-vel ment, két néma rádióval.
Teszt a 10B-n:
Kép

Jól néz ki a valódi francia vétel, és a szintén francia EId-re hasonlító 3 adó a vételi listán, íme:
Kép

Jó vételt, üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Zoli1968
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2024.03.15. 11:27
Vételi telephely: Szentes

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Zoli1968 »

Szép napot Mindenkinek!

Tanácsaitokra volna szükségem-lévén mert abszolút kezdő vagyok a fórumon,valamint még előtte állok a DAB-DX-re szánt vevők beszerzésnek- és nem akarok "mellényúlni" semmilyen értelemben.
Nos, a probléma a következő: mindenképpen szeretnék vagy RTL-SDR donglét vagy egy jobb minőségű DAB vevőt beszerezni, gondolván, ebben a sávban van még lehetőség DX-re, legalábbis jobban, mint az URH-FM-en. (Ott, tapasztalatom szerint teljesen telített a spektrum..)

Milyen eszközt, milyen antennát javasolnátok erre a célra? Melyik ésszerűbb? Hol lehetne ezeket "jóárasítva" megvásárolni? Elég lesz-lehet-e az antennának, egy konkrétan "zsír új",gyakorlatilag gyári állapotú Magírus árbóc -kitolható 10méterig- egy olyan kertvárosi környezetben,ahonnan déli irányban kb. hat-hét kilométer távolságban van egy országos műsorszóró gerincadó? (Szentesről beszélünk...) Ha sdr-rtl, akkor pedig milyen programot telepítsek a gépre, hogy gond, kompromisszum nélkül tudjam üzemeltetni?
Szóval, jelenleg az információgyűjtés fázisában volnék, így minden apró mozzanat és adat lényeges és fontos!

Iránymutatásaitokat, tapasztalataitok megosztását hálásan megköszönném!
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia. Zoli1968.

El mondhatom hogy mi a jó mi nem aztán el döntöd hogy mennyit szánsz az eszközökre, és mivel DX-lsz.
A DAB adások 99% vertikális polaritással vehetők. Azt viszont tudjuk hogy a V poláros antennákból jobb ha 2 van a vételi stabilitás miatt. Összekötni
nem nagy kunszt simán szalagkábellel, egy balun és mehet az esősítőbe. Minél kisebb csillapítású koax, és aztán jöhet a vevőegység.
Ha nem akarsz túl sokat költeni javaslom az RSP1A-t. Van sok Kínai típus meg az eredeti, mindegy melyiket veszed meg mert a Kínai
sem rosszabb de csak az RSP1A.
Használtam a Kínait is szerintem semmivel nem volt rosszabb inkább jobb, de a múlt évben egy villámcsapás mindent ki ütött.
Kép
Balról az eredeti jobb-ról a,, Valamilyen,, Azért most én is a gyári-ra szavaztam. Erre garancia is van.
https://www.anico.hu/sdrplay_rsp1a_radi ... word=RSP1A

https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... ry_from%3A

Ezt a sok mindent azért raktam fel neked ne járj úgy mint én, mert akkor még drágább lesz !

Kép
Az RSP1A mellett egyik sem rúg labdába, ezt azért merem mondani mert végig jártam ezt az utat!

Nem nagyon ismerem a honvédségi árbócot, Láttam tekergettem nekem nem igazán nyerte el a tetszésem. Ugy véltem annak idején hogy kell egy forgató és stabil árbóc, és ez igy kijön egy katonai árbóc árából. De ezt ne vedd mintha tudnám milyen. Netán ha megcsinálod szólj megnézem hogy ha én is veszek :D
Üdv.: podapu
Zoli1968
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2024.03.15. 11:27
Vételi telephely: Szentes

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Zoli1968 »

Hali Podapu!

Maximálisan köszönöm a segítségedet! Az általad jelölt eszközzel én is nagyon igyekszem amúgy szimpatizálni :mrgreen: ,arról meg már nem is beszélve,hogy azzal az úriemberrel, akinek a weboldalára irányít a link, beszéltem is telefonon néhány hete ez ügyben, csak mielőtt döntenék, gondolatom szerint jót tesz az ügynek a tapasztalatok begyűjtése. (Szóval korellál a két információ, és ez nekem már akkor bizonyíték erejű!)
Antennát is találtam közben, mert azt mondják, hogy a legjobb nagyfrekvenciás erősítő maga a jól megválasztott antenna.

Ez volna az: https://www.ostelsat.hu/vhf_dvb-t-t2_es ... _A1116.htm

A kérdés itt csak az, hogyan lehet- azaz létezik e előregyártott formában olyan balun trafó, amivel képes lehetnék- a 300 ohmból nem 75-öt, hanem 50-et csinálni?
Egyáltalán van e jelentősége vételi oldalon?
Megmondom őszintén, egy omnidirekcionális antennától akkor sem várok sokat-különösen nem DX-re kihegyezve-ha jó magosra van téve. Így szerintem marad az erősen irányhatású yagi, a fenti linkről....

A teleszkópos kialakítású Magirust pedig azért preferáltam és vettem meg, mert itt nálunk az Alföldön-is- tudnak lenni bántóan erős széllökések még városon belül is, meg elég kemény zivatarok, ilyenkor pedig csak ugye annyi a dolog, hogy az ember időben leengedi az árbócot, az antennát leoldja és nem leend a továbbiakban gond. (Nyaranta amúgy is a Windy-t nézegetem napjában többször..)(Most egy OFF jön megint: -mondom ezt én neked, aztán később látom, hol laksz..Ugyanazt a klímát élvezed itt a Dél-Alföldön, mint én, szóval, tanulság: tudni kell a fórumtárs lakóhelyét is! :D )
A hadiipari eredetű tervezés és kialakítás pedig- számomra legalábbis- garanciát jelent a fokozott terhelhetőségre.
Amúgy egy viszonylag jól mobilizálható eszköz, nekem leaglábbis könnyűnek tűnik, ha mozdítani kell, s a hely, ahová-amire- majd kerül, komolyan földelt kialakítású csőcsonk, jó mélyen, nehéz vasbetonva ágyazva.
(A villámcsapással szemben egyébiránt nekem is vannak félelmeim, meg sajna negatív tapasztalataim, úgyhogy ismerős a téma, s ha nem lenne "OFF", le is írnám.)
Avatar
NagyTamás
Hozzászólások: 156
Csatlakozott: 2016.05.29. 20:19
Tartózkodási hely: Pápa-Borsosgyőr
Vételi telephely: Pápa-Borsosgyőr

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: NagyTamás »

Sziasztok !

A Szilárd már töltött fel képet az osztrák DAB+ csatornáinak bővítéséről, ill. a megelőző teszt adásról.
Én az 5D csatornán a DAB+ Austria MUX-ot sugárzó Wien1/Kahlenberg adó TII kódjának változásáról teszek fel egy képet.Eddig 0101 volt a kód, pár napja pedig 1101.
Kép

Más téma.
az FMSCAN (és a többi használt) adatbázishoz való hozzáférést felhasználói fiókba történő regisztrációhoz kötötte a webhely tulajdonosa.Az FMLIST regisztrációt elvégeztem, de sajnos ezzel nem tudok még belépni a többi adatbázisba, lehet, hogy mindhez külön reg. kell? Mindenesetre az anonim hozzáférés a továbbiakban nem lehetséges, írták az E-mailben.
Nálatok is hasonló a helyzet, vagy csak én jártam így?
Üdv: Tamás
Nagy Tamás
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Zoli1968.

Fantasztikusak vagyunk Feri. Csak most néztem én is hogy itt vagy a szomszédban :D Szentesre járunk az Aldiba Na majd egyszer Összefutunk! :D

Kép
Balun trafót ezt használom mert magam építem az antennákat, De álltalában az antennákban benne van a balun ha készen veszed.
Üdv.: podapu
Válasz küldése