Problémák az RTV vételek során.

A Fórum mûködésével kapcsolatos hibák jelzése, tippek
Avatar
zgulyas
Hozzászólások: 504
Csatlakozott: 2018.12.10. 18:12
Tartózkodási hely: Kaposvár
Vételi telephely: Kaposvár

Re: Problémák az RTV vételek során.

Hozzászólás Szerző: zgulyas »

Méretezve is felrakom, hátha valakit érdekel.

Kép
EREDMÉNYES VADÁSZATOT~GULYÁS ZOLTÁN "MONOSZKÓPÉ"
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Problémák az RTV vételek során.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

zgulyas írta:Méretezve is felrakom, hátha valakit érdekel....
Szia Zoli!

Összevetve az eddigi alapos kísérletezgetéseidet, a lapka vastagságának és annak anyagának, valamint az alkalmazott fémfólia anyagának (méretezésének, mintázatának, stb.) is befolyása lehet a "végeredményre". Utalnék e körben a 2021.05.27.-i lapkakísérleteid eredményére, az ott elért, szemléltetett vételi értékekre.

Üdv.: Mihály
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
zgulyas
Hozzászólások: 504
Csatlakozott: 2018.12.10. 18:12
Tartózkodási hely: Kaposvár
Vételi telephely: Kaposvár

Re: Problémák az RTV vételek során.

Hozzászólás Szerző: zgulyas »

Igen igazad van de amit meg lehetett tenni azt megtettem. Legutóbb a nyáklap vastagságát cseréltem vékonyabbra, precíz méretű keresztet raktam rá. Itt a fotó is, mind használható de mégis gyengébben teljesítenek. Nem tudom mit lehetne még variálni.

Kép
EREDMÉNYES VADÁSZATOT~GULYÁS ZOLTÁN "MONOSZKÓPÉ"
Avatar
zgulyas
Hozzászólások: 504
Csatlakozott: 2018.12.10. 18:12
Tartózkodási hely: Kaposvár
Vételi telephely: Kaposvár

Re: Problémák az RTV vételek során.

Hozzászólás Szerző: zgulyas »

Itt van a jólműködő "csodalapka" méretezve. Hátha valakinek kedve támad csinálni ennél jobbat.

Kép
EREDMÉNYES VADÁSZATOT~GULYÁS ZOLTÁN "MONOSZKÓPÉ"
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Problémák az RTV vételek során.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

zgulyas írta:Igen igazad van de amit meg lehetett tenni azt megtettem. Legutóbb a nyáklap vastagságát cseréltem vékonyabbra, precíz méretű keresztet raktam rá. Itt a fotó is, mind használható de mégis gyengébben teljesítenek. Nem tudom mit lehetne még variálni.

Kép
Egy valamin gondolkodtam még el;
Az alapos kísérletezgetésedből én azt is szűrtem le, hogy a réz fóliás megoldás jobb eredményt produkál mint az alufóliás. Viszont az eredeti orosz "csodalapka" vadi új állapotában is "bronzosabb" mint a Te általad alkalmazott réz fólia megjelenése. Esetleg még egy kísérletet megérhetne, hogy teljes, valódi rézfelületű (0,5 mm körüli) nyákról lemaratni a "méretezett" felesleget, akkor, ilyen kivitelnél mit mutatna a végeredmény. Persze, ez csak egy távoli ötlet volt.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
zgulyas
Hozzászólások: 504
Csatlakozott: 2018.12.10. 18:12
Tartózkodási hely: Kaposvár
Vételi telephely: Kaposvár

Re: Problémák az RTV vételek során.

Hozzászólás Szerző: zgulyas »

Szia Misi !
Sajnos pont 0,55 mm vastag nyáklapot nem tudtam venni, de volt próbálkozásom 0,75 mm, és utóbb 0,62 mm vastag nyáklappal is. Tüzetesen megnézve az orosz lapkát, arra jöttem rá, hogy a nyáklap gyártása közben a rétegek közé van betéve a réz, vagy bronz bevonat, mert körömmel sem lehet érzékelni a bevonat vállát. A nyáklap maratása után viszont a rézfelületnek érezhető vastagsága van. Szerintem ez nem perdöntő, a rétegek közötti rézbevonat inkább a mechanikus sérülés ellen véd, míg a maratott nyáklapunk rézfelülete sérülhet, kophat, karcolódhat, oxidálódhat ami hátrányosan hat a lapka képességeire. A bronz, esetleg az arany bevonatot érdemes lenne kipróbálni de hogyan ?
Én is úgy látom, hogy a réz bevonat jobb az öntapadós alu keresztnél de ezt könnyebb próbálgatni, mint a maratásos módszert.
A kísérletezgetés kapcsán azért a 2.3.4.12.-es verziók elég jók, nagyon kevéssel maradnak el a "csodalapkától". Ezek a verziók 0,75 mm vastag nyáklapra készültek a "csodalapka" méretei szerint. Amit még szintén nem tudunk a rézbevonat vastagsága.
EREDMÉNYES VADÁSZATOT~GULYÁS ZOLTÁN "MONOSZKÓPÉ"
Avatar
zgulyas
Hozzászólások: 504
Csatlakozott: 2018.12.10. 18:12
Tartózkodási hely: Kaposvár
Vételi telephely: Kaposvár

Re: Problémák az RTV vételek során.

Hozzászólás Szerző: zgulyas »

Ezek a jobban sikerült lapkák.

Kép

Kép
EREDMÉNYES VADÁSZATOT~GULYÁS ZOLTÁN "MONOSZKÓPÉ"
Avatar
zgulyas
Hozzászólások: 504
Csatlakozott: 2018.12.10. 18:12
Tartózkodási hely: Kaposvár
Vételi telephely: Kaposvár

Lánchajtásos forgató mechanika készítése.

Hozzászólás Szerző: zgulyas »

Sziasztok !
Kényszerböl kerestem magamnak elfoglaltságot a következő probléma megoldásához. Már a D180-as tükörmérethez sem tartom jó forgatási megoldásnak a tolómotor használatát. Amikor a rudazat ki van tolva igen labilis a rendszer és a nagyobb vihar kárt is tehet benne. Nekem a tolómotor a nyáron megszorult és egy tapottat sem mozdul egyik irányba sem. A leszereléskor egy pohárnyi vizet öntöttem ki belőle. Ekkor úgy döntöttem hogy csinálok egy lánc hajtásos polármountot ami stabil. erős, viharban sem legyező mechanika. Lassan elkészülök vele de azért van még mit csinálni. A mechanikáról a neten találtam két fotót és azt a megoldást gondoltam tovább. Ennek eredményéről mutatok pár fotót.

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Még hiányoznak alkatrészek de részben megvannak és részben készülnek. Van esély hogy novemberben mozgásképes legyen. A kész polármountról is mutatok majd fotót.
EREDMÉNYES VADÁSZATOT~GULYÁS ZOLTÁN "MONOSZKÓPÉ"
chucky
Hozzászólások: 724
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: Lánchajtásos forgató mechanika készítése.

Hozzászólás Szerző: chucky »

Szia Zoli,

Egész érdekes ötlet. Masszívnak tűnik! Kíváncsian várom a kész verziót!:)

Szabolcs
Avatar
zgulyas
Hozzászólások: 504
Csatlakozott: 2018.12.10. 18:12
Tartózkodási hely: Kaposvár
Vételi telephely: Kaposvár

Re: Lánchajtásos forgató mechanika készítése.

Hozzászólás Szerző: zgulyas »

A lánchajtású polármount kivitelezése jól halad, manuális üzemmódra már alkalmas, a tükör is felszerelésre került, és a pontos pályára állítás következik. A lánc, a lánckerék, a csiga hajtómű, a motor felszerelése még vissza van, de már látni a projekt végét.

A lánctartó ív mérőórás centírozása. Sikerült az ívet 2 tized mm pontosságra belőni.
Kép

Kép

Az óratengely alul fölül dupla golyóscsapággyal készült, ezért a forgáspont iszonyatosan stabil, és ezáltal örökös.
Kép

Kép

Kép
EREDMÉNYES VADÁSZATOT~GULYÁS ZOLTÁN "MONOSZKÓPÉ"
Válasz küldése