Antennák a TV I-V. sávra

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
regimotoros
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2008.09.17. 20:38
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: regimotoros »

A régi TV-DX klubos idõkre emlékezve szeretnék feleleveníteni egy UHF antennát, melyet Szélig Gyula tervezett annak idején és az elkészítési leirása is megjelent az Ezermester 1977/9 -es számban.
Ez az antenna átfogja az egész IV - V UHF sávot és szuprul üzemel. Az antenna csatlakozása 60 ohmos és igy könnyen csatlakoztatható antenna erõsítõhöz.
Ennek az antennának készült egy olyan változata ahol négy darab antenna van összekötve, melynek a rajzát én annak idején megkaptam Gyula bácsitól (akkor még fiatalok voltunk és igy hívtuk)
Mellékelek fotót az antennáról

Kép.Kép.Kép
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

regimotoros írta:Ez az antenna átfogja az egész IV - V UHF sávot és szuprul üzemel. Az antenna csatlakozása 60 ohmos és igy könnyen csatlakoztatható antenna erõsítõhöz.
Szia János!
Szép, szép a nosztalgia, de ma mi értelme lenne egy ilyen antenna házi elkészítésének, akkor, amikor a "szuperszélessávú", 75 ohmos talpponti impedanciájú, dupla pillangó antenna (gyári kivitelben, csapadék elleni-, és korrózió védelemmel) lényegében "fillérekért" kapható, és a nyereség-, valamint elõ-hátra viszony tekintetében is "fényévekben" mérhetõ a különbség.
Üdv.: Mihály

(Megjegyzés: a fotóidat beforgattam, hogy jobban áttekinthetõ legyen, mit is ábrázol, bár az antenna méretezése még így sem olvasható. Ilyen esetben a fotózás nem, csak a szkenneléses hivatkozás ad ténylegesen is használható mellékletet.)
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
regimotoros
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2008.09.17. 20:38
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: regimotoros »

ING-SAT irta:
Szép, szép a nosztalgia, de ma mi értelme lenne egy ilyen antenna házi elkészítésének, akkor, amikor

Szia Misi!

Hát az igazság az, hogy tényleg csak nosztalgiából írtam az antennáról, és nem is volt célom a képekkel a méretezés részletezése.
Ha esetleg valakit érdekel akkor az emlitett helyen utána tud nézni - olvasni.
Egyébként én is használom azt az antennát amit említesz.

Üdv.: János
Avatar
LuciFerko
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.05.01. 20:57
Tartózkodási hely: Enying/Székesfehérvár
Vételi telephely: Enying/Székesfehérvár

VHF1

Hozzászólás Szerző: LuciFerko »

Üdvözlet! Jó, hogy idetaláltam erre a fórumra:) A következõ lenne a kérdésem. A közeljövõben szeretnék építeni DX céljára egy antennát a VHF1 sávra! Milyet lenne érdemes? Illetve javasolt lenne-e két antennát építeni, és külön H és V polárban felszerelni? a QTH-m: Enying

amúgymeg jó dolog építgetni :)
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: VHF1

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

LuciFerko írta: A következõ lenne a kérdésem. A közeljövõben szeretnék építeni DX céljára egy antennát a VHF1 sávra! Milyet lenne érdemes? Illetve javasolt lenne-e két antennát építeni, és külön H és V polárban felszerelni?
Szia "Ferkó"!

Amennyiben „TV-DX” antennát akarsz építeni a VHF-I. tv-sáv csatornáira, frekvenciáira (cca. 40-70 MHz), úgy annak méretezését megtalálod egyrészt itt a Klub Fórumán az „Archív publikációk / Hajdú Mihály: Antenna építési tanácsok (RT. 1978. Ék.)” írásban, a Rádiótechnika évkönyvi borítót követõ 2. oldalon, vagy az ING-SAT weboldalán (annak baloldali menüsorból kiválasztható) a „TV- és rádió URH antennák” könyvtárában, a „TV-DX antennák” menüpontban.
A TV-DX vételek során, az akár több ezer km távolságú vételek alkalmával a polaritás esetlegesen meg is megfordulhat, így meghatározó jelentõsége nincs a vevõantenna polaritási síkjának, de szerelési szempontból minden körülmények között hasznosabb a vízszintes (H) polaritással szerelt antenna, már csak azért is, mert a VHF-I. tv-sávban üzemelõ adók szinte kizárólagosan vízszintes (H) polaritással sugároztak, sugároznak.
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
derrick
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2010.08.30. 15:25
Tartózkodási hely: Pécs
Vételi telephely: Pécs

a filléres bolti antennák versus az épített

Hozzászólás Szerző: derrick »

Szerintem sok esetben fõként DX-szeléshez megéri antennát építeni, mert egy szélessávú antenna azért sok zavart szedhet össze, és azért olyan antennát ami pl. a 6-os VHF csatornán vagy akár az alatt mûködik, és nem szélessávú, viszont jó nyereségû, nem olyan könnyû venni.

Ilyen antennát egyébként mintha láttam volna a Rothammel-féle antenna könyv-ben, de lehet hogy csak hasonló volt :)

Ami engem illet mindig a villámoktól félek, mindenfelé azt olvasni hogy nem jó házilag kivitelezni a villámvédelmet, az meg nem lenne jó ha benézne a házba... most is éppen szakad és villámlik :( Márpedig antennát építeni szerintem csak akkor van értelme legalábbis tv-nél ha az ember jó magasra tudja tenni ( fõleg városban ).
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: a filléres bolti antennák versus az épített

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

derrick írta:... Ami engem illet mindig a villámoktól félek, mindenfelé azt olvasni hogy nem jó házilag kivitelezni a villámvédelmet, az meg nem lenne jó ha benézne a házba... most is éppen szakad és villámlik:..
A lakóházak, családiházak villámvédelmének megoldása viszonylag egyszerûen megoldható. Az alábbi linkrõl az EZERMESTER archívumából is megtekinthetõ egy házilagosan is kivitelezhetõ megoldás:

http://www.ezermester.hu/articles/artic ... rticle=461

Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
derrick
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2010.08.30. 15:25
Tartózkodási hely: Pécs
Vételi telephely: Pécs

Re: a filléres bolti antennák versus az épített

Hozzászólás Szerző: derrick »

ING-SAT írta:
A lakóházak, családiházak villámvédelmének megoldása viszonylag egyszerûen megoldható. Az alábbi linkrõl az EZERMESTER archívumából is megtekinthetõ egy házilagosan is kivitelezhetõ megoldás:

http://www.ezermester.hu/articles/artic ... rticle=461

Üdv.
Mások a fogalmaink az egyszerûségrõl :)
Mondjuk ez a cikk is azt emlegeti többek között hogy:
"Lakóépület villámvédelme áll egy villámáram és egy túlfeszültség levezetõbõl, amelyeket a mérõóra után kell beépíttetni, lehetõleg szakemberrel."
Emlékeim szerint, magam amúgyis csak ott szerelhetek 220-at, ami konnektoron keresztül megy (mivel megszakíthatónak kell lennie)...
Szóval a gondom inkább nem is a villám elsõdleges hatásával van, amit egy külsõ földelés megold, hanem a hirtelen térerõ változással, ami kinyírhat mindenféle elektromos eszközt, amibõl van itthon egy pár ( most is az egyikrõl írok ), de köszi a tippet, a külsõ levezetés mindenképpen hasznos (mondjuk mivel most még nincs olyan magasan az antenna, csak vízvezetékhez van földelve).
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

villámkérdés

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Nem is kell, hogy az antennarendszerbe csapjon, elég, ha a közelben a villamos hálózatba... Biztos a hatása, szinte mindent visz.
Horváth Szilárd
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!
A neten találtam, megosztom veletek...ha valaki nem ismerné.
Egy kis antenna összehasonlítás az óceán túlsó partjáról: http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/comparing.html
Érdemes megnézni a kereskedelemben kapható antenna típusokat és összevetni az Európában kapható típusokkal...vannak különbségek és hasonlóságok.
Egy amatõr megoldás, távolsági vételre 32 elemes "dipolfüggöny": http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/32bay.html
Ennek a nyereségét egy antenna "übereli" a Channel Master 4251 típusú 7 láb (~2,15m) átmérõjû UHF sávú parabola tükre: http://www.rocketroberts.com/cm4251/cm4251.htm - egy hasonló "monstrum" építési leírása megtalálható Tomas Cesky: Televízió-vevõantennák címû könyvében is...egy ilyet TVDX-re?!
üdv Józsi
Válasz küldése