Antennák a TV I-V. sávra

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Jani.

Mielőtt leveszed az antennát, meg ér egy mászást, vedd ki az erősítőt és csak egy balunt tegyél be helyette és lehet megszűnik minden bajod :) és még működni is fog.
Üdv.: podapu
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia János!

Köszönöm az árbócod "leírást", ha jól gondolom, csak kézzel tudod forgatni a rendszert. A vihart az árbócom bírta, csak a VHF I. sávú dupla quad antenna nem - acélból készült "sarokvas" eltörött, ami a quad elemet rögzítette :(

Jól látom UHF erősítő panelt raktál be, nagy a ferrit, de feltehetően 5-10 pF-bal van csatolva a jel, ez már 250 MHz alatt erősen vág. Nem tudom menyire vagy járatos az elektronikában, a koax meleg ér csavarral egy vonalban van a balun kimeneti pontja - forraszd ki a NYÁK-ból és kösd át a kimeneti csavarhoz..."zölddel" rárajzoltam, a "piros X" alatti SMD alkatrészeket vedd ki...így szerintem működni fog - balun marad, erősítő kiiktatva :D .

Kép

üdv Józsi
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Sziasztok!
Köszönöm Gyuri a tippet.Megmentettél egy csomó munkától.Beletettem a nagyferrites balunomat és kiválóan müködött! Bizony-bizony ez erősitő hiba volt!!!
Tettem bele egy ugyanilyen URH erősitőt és tökéletesen működik!
Józsi! Igen,manuálisan tudom forgatni az árbócot.Remélem,hogy tudod majd hasznositani a leirtakat.
Nagyon köszönöm a felvilágositást az erősitővel kapcsolatban,de ez egy Philips gyártmányú UKF (Ultra Kurz Freqvency) erősitő 66.5-108 MHz-ig. Kb.20 dB erősitése van 1 dB zajszint mellett.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!
Laczó János írta:Philips gyártmányú UKF (Ultra Kurz Freqvency)


- bocs, hogy nem értettem meg, ezzel az "UKF" jelöléssel még nem találkoztam -> UKW -t használnak a németek, VKV-t a csehek...stb.

Örülök, hogy sikerült megoldani a problémát. Amúgy Tegnap ill. ma reggel is jó terjedés volt URH-n, nálam főleg észak-keletről...

üdv Józsi
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

A hétvégi szél végleg kinyírta az öreg Conrad forgatómat is. Kb. 3 hónapja már jó 40-45°holtjátéka volt, vasárnap már "szélkakasként" funkcionált. Hétfő estére elült a szél, volt lehetőségem lebontani az antennákat és leszedni a forgatót. Elég sok fémreszelék volt benne, de a fogaskerekek elfogadható állapotban voltak, a fő probléma, hogy a forgatott tengelyen lévő fogaskerék elszabadult - rugóacélból lévő csapszeg apró darabokra törött. Ezen kívül a csigaorsó tengelyét rögzítő fészek kopott ki nagyon - jelentős holtjátékot eredményezett - danamidból készítettem egy perselyt + kihézagoltam a tengelyt. Csapszeget pótoltam, igaz keményebb, de kevésbé rugalmas anyagból - bírja, ameddig bírja...

Egy fotó a forgató belsejéről - ilyen állapotban került le:
Kép

...és ma már teszteltem is, az egyik CCIR-URH antennámmal:
https://youtu.be/4Si7bm2AecI

üdv Józsi
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Szia Józsi!
Gratulálok! Nagyon ügyesen megoldottad a forgató problémáját.Szépen müködik!
Jól látom,hogy az egy CCIR magneta antenna?
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Németh Józsi írta:Sziasztok!

A hétvégi szél végleg kinyírta az öreg Conrad forgatómat is. Kb. 3 hónapja már jó 40-45°holtjátéka volt, vasárnap már "szélkakasként" funkcionált. Hétfő estére elült a szél, volt lehetőségem lebontani az antennákat és leszedni a forgatót. Elég sok fémreszelék volt benne, de a fogaskerekek elfogadható állapotban voltak, a fő probléma, hogy a forgatott tengelyen lévő fogaskerék elszabadult - rugóacélból lévő csapszeg apró darabokra törött. Ezen kívül a csigaorsó tengelyét rögzítő fészek kopott ki nagyon - jelentős holtjátékot eredményezett - danamidból készítettem egy perselyt + kihézagoltam a tengelyt. Csapszeget pótoltam, igaz keményebb, de kevésbé rugalmas anyagból - bírja, ameddig bírja...

Egy fotó a forgató belsejéről - ilyen állapotban került le:
Kép

...és ma már teszteltem is, az egyik CCIR-URH antennámmal:
https://youtu.be/4Si7bm2AecI

üdv Józsi
Szia Józsi!

Látom, sajnos Téged is utolért a "forgatóbaj". Szépen sikerült felújítani a perselyeket, nagyon pontosan áll meg a forgató. Nincs is túlterhelve, valószínű bírni fogja, legalábbis reménykedjünk benne! :-)
Pont jókor tetted rendbe, gondolom, nem véletlenül! :-)
Jó vételeket kívánok hozzá!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

János, ez nem "Magneta", inkább a Swan antennára hasonlít, bár a tápvonal más felépítésű. Saját tervezés, de az ötletet az amerikaiaktól loptam :) - 5 db egyes dipol log-per rendszerben, fázis forgatva táplálva, majd a tápvonal a reflektoron rövidre záródik -> 1 db reflektor ellenére 30-33dB előre hátra viszonnyal rendelkezik. Nyeresége kevesebb, mint a hasonló elemszámú Yaginak, de nagyon jó az irányhatása. Ma tesztelgettem pl. 101,8-on 4 adást tudok vele venni...román RR1-et, a szerb B202-t, szlovák Vlan-t ill. a Szt. István R.-t Tokajból...
Az antenna évek óta megvan, de vízszintes polárban még soha sem próbáltam ki, eddig függőlegesen volt szerelve...de majd megy vissza V-be.

Szilárd, igen, egy antennával nincs túlterhelve, de még 3 antenna fel fog kerülni. Csinálnom kell egy kereszttartót, de a súly miatt jó lenne vékony falú csőből, de csak sima collos fekete cső van itthon...ill. a 10 elemes CCIR URH Yagi kicsit "oda van", a kötődoboza megrepedt, beázott - cserélni kell...de lehet át fogom építeni az egészet...

Ez az antenna csak azért ment fel, ha holnap beüt egy ES terjedés legyen mivel "lőni"...

üdv Józsi
Avatar
NagyTamás
Hozzászólások: 156
Csatlakozott: 2016.05.29. 20:19
Tartózkodási hely: Pápa-Borsosgyőr
Vételi telephely: Pápa-Borsosgyőr

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: NagyTamás »

Sziasztok !
Ha valaki antenna építésre adná a fejét, és műanyag elemtartót (pld. Alu csőhöz) keres, találtam egy céget akik ezt forgalmazzák.
Én 10-es Alu csőhöz rendeltem.Az ára jó, 0,6 Euro/pár.Az anyaga polipropilén.

Kép

https://www.stasto.eu/hu-hu/store/cs%c5 ... ?sid=15178
https://www.stasto.eu/hu-hu/store/cs%c5 ... &blid=1917
Sok méretet találni a listában.A területi képviselőnél rendeltem telefonon.
Üdv. Tamás
Nagy Tamás
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Jani itt a Magneta,
ez a C5 csatornára méretezve. Valamikor a Szabadka C5-re használtam 1984-től. A Gorenje gyártotta. Most fent volt kis ideig, próbáltam a DAB-ra milyen . Jó csak a hátránya hogy egy csatornás, amúgy a 2X18 elemestől a 5D csatornán Bécs alig maradt el. Mivel elmaradt lekerült :D
8 elemes antenna létére jól teljesít.


Kép
Üdv.: podapu
Válasz küldése